Zabilježite smartphoneom najvažnije trenutke u životu svoga djeteta

Autor: Marta Duić , 06. kolovoz 2015. u 22:00
Studenti osmislili aplikaciju koja pomaže roditeljima da prate dijete od rođenja do sedme godine života

Svi trenutci stavljaju se na timeline koji je jednostavan i minimalistički jer je njegova primarna svrha što brži pregled, pristup i snalaženje

Edi Ferhatović, Barbara Grđan, Karla Kanižaj i Matej Orlić studentski su tim koji se bavi izradom mobilnih aplikacija i igara te razvojem PC igara.

Ideja za Peekaboo, posljednju aplikaciju na kojoj su radili i s kojom su ušli u finale App Start Contesta (ASC), došla je od Karle, koja je prije PMF-a završila medicinsku školu i upoznata je s problemima s kojima se suočavaju roditelji novorođenčadi, ciljana skupina ove aplikacije. Inače, Barbara Grđan, Karla Kanižaj i Matej Orlić studenti su treće godine matematike na Prirodoslovno matematičkom fakultetu (PMF), a Edi Ferhatović je na prvoj godini informatike na Tehničkom veleučilištu Zagreb (TVZ). "Karla je primijetila da roditelji sve više zaboravljaju važne trenutke u životima svoje djece, a istovremeno uvijek uz sebe uvijek imaju smartphone. Tako smo došli do ideje o mobilnoj aplikaciji koja bi pomogla roditeljima da bilježe sve te trenutke˝, pojasnio je Matej Orlić, student treće godine matematike na PMF-u.

Svi ti trenutci su stavljeni na timeline koji prati dijete od rođenja do njegove sedme godine. Dizajn timelinea je jednostavan i minimalistički jer je njegova primarna svrha brzi pregled, pristup i snalaženje.  No, kako dijete i roditelji jednog dana ne bi gledali obične slike i slova, postoji i drugi pogled timelinea – scrapbook ili radosnica. Ovaj pogled je, kako kaže Orlić, slobodnije dizajniran i stiliziran kako bi se učinio prijateljskim i sentimentalnim, a možete je isprintati ili pokloniti. Uz timeline koji je glavna funkcija Peekabooa postoji i roditeljski dnevnik čija je svrha da roditelj zapisuje svoja osobna zapažanja i osjećaje vezane uz djetetov razvoj. Dnevnik uvijek ostaje privatan te se ni u kojem obliku ne veže sa timelineom, odnosno dijete i ostali ga ne mogu vidjeti.

Kako kaže Orlić, najveća prepreka u razvoju ideje im je bila to što su svi studenti, pa je trebalo uskladiti natjecanje, fakultet i ostale obaveze. Unatoč svemu, njihova ideja se konstantno razvijala jer su u istraživanju tržišta, točnije u razgovorima sa stvarnim majkama, dolazili do novih ideja i zaključaka."Već duže vrijeme radimo zajedno u timu, tako da smo otprilike 'znali što radimo'. App Start Contest jedno je od najvećih natjecanja te vrste u Hrvatskoj, a nakon prošlogodišnjeg iskustva na istom natjecanju, nije bilo dvojbe hoćemo li i ove godine probati sa svojom idejom. Promocija i novčana sredstva koja su osigurana za pobjednike su odličan poticaj za nastavak razvoja ideje i dobar su vjetar u leđa za one ideje koje su tek u začetku˝, tvrdi Orlić.

Kako pojašnjava, u timu postoji podjela posla, ali u odlukama sudjeluju svi jer je to najvažnije za sam razvoj tima. Karla Kanižaj radila je na razvoju ideje i u konačnici prezentirala ideju pred žirijem. Barbara Grđan i Matej Orlić bili su zaduženi za programiranje aplikacije, a nakon natjecanja timu se pridružio se i Edi Ferhatović koji je zadužen za grafiku i dizajn aplikacije. Orlić nam kaže kako su komentari žirija na ASC-u bili uglavnom pozitivni, a budući da je ideja novitet na tržištu to ih je razlikovalo od ostalih.

"Od početka smo vjerovali da ideja ima potencijala, ali kroz razgovore sa žirijem to se dodatno potvrdilo. ASC je bio tek početak, a nikako kraj razvoja ideje i aplikacije. Osim na ASC-u, sudjelovali smo na još jednom natjecanju u organizaciji eStudenta, Smartup-u, gdje smo također ušli u finale. Poznanstva i iskustvo koje dobijete na takvim natjecanjima vas mogu unaprijediti i učiniti još gladnijima za uspjehom. Tek nakon natjecanja smo uvidjeli koliko ideja stvarno ima potencijala, što se ljudima najviše sviđa, a što bi promijenili. Tako da tek sada počinje pravi razvoj, koji planiramo nastaviti kroz jedan od hrvatskih inkubatora", kaže Orlić. 

Somnium Games

Uredite detaljno svoj interijer

Budući da se više od dvije godine bave razvojem aplikacija i igara za smartphone, a u zadnje vrijeme i razvojem PC igara, Somnium Games, koji čine Edi Ferhatović, Barbara Grđan i Matej Orlić, iza sebe ima već desetak projekata. Najpoznatiji projekt je android aplikacija Room Creator pomoću koje korisnik do detalja može dizajnirati i urediti svoju prostoriju. Dizajn sobe počinje odabirom samih dimenzija, a zatim se odabiru boje zidova i izgled poda. Korisnik može birati između 300 objekata svrstanih po kategorijama. Kada je gotov sa dizajnom, kroz sobu može napraviti '3D šetnju'. Svaka prostorija ima jedinstveni identifikacijski broj pomoću kojega i vaši prijatelji mogu njome 'prošetati' putem mobitela. Ova android aplikacija ima više od 500.000 preuzimanja u prvih deset mjeseci od izlaska, a uskoro će biti dostupna i na iOS platformi.

Komentirajte prvi

New Report

Close