Vodeće američke tehnološke kompanije, među kojima su Apple, Google i Facebook jučer je od Washingtona zatražilo da zaustavi sigurnosne agencije u masovnom prikupljanju telefonskih i internetskih podataka o njihovim korisnicima, te da ograniči prava prema kojima su te kompanije dužne podatke o korisnicima predavati američkim tajnim službama.
Neuobičajeno zajedničko priopćenje vodećih osam američkih tehnoloških i internetskih kompanija ujedno naznačuje kako su se odlučile upustiti u otvoreni sukob s američkim obavještajnim establišmentom, koji pak, s druge strane, pritišće predsjednika Baracka Obamu da mu ne zatvara pristup podacima koji su, kako tvdi, ključni za lociranje terorista diljem svijeta. No, kako ukazuje The Financial Times, teško da se iza zahtjeva koji potpisuju Apple, Google, Microsoft, Yahoo, LinkedIn, Facebook, Twitter i AOL krije ljubav prema slobodnom protoku informacija i zaštiti prava njihovih korisnika.
Naime, kompanije su morale zauzeti defanzivniji stav nakon niza skandaloznih otkrića o špijunskoj praksi SAD-a koje je prije šest mjeseci počeo objavljivati Edward Snowden, zviždač i bivši zaposlenik američke krovne obavještajne agencije NSA. Osim što su ta otkrića izazvala i niz diplomatskih problema za Washington, koji je predano osim građana svojih saveznika i partnera prisluškivao i njihove vođe, odrazila su se i na povjerenje prema vodećim internetskim tvrtkama koje su te aktivnosti dobrim djelom i omogućile."Ljudi se ne žele koristiti tehnologijom kojoj ne vjeruju. Vlast je to povjerenje dovela u pitanje i vlast mora napraviti sve što je potrebno kako bi se ono vratilo", istaknuo je Brad Smith, glavni savjetnik i izvršni potpredsjednik Microsofta.
U svom otvorenom pismu kompanije od vlasti traže da vlada ograniči nadzor na njihove pojedinačne korisnike koje sumnjiče za protuzakonite aktivnosti te da se prestanu prikupljati i secirati podaci svih njihovih korisnika.Međutim, kako je niz vladinih dužnosnika već istaknuo, pa i unatoč javnim otkrićima Edwarda Snowdena i sablazni koju su ona izazvala diljem svijeta, upravo ovakav način prikupljanja podataka je nezaobilazno oruđe u borbi protiv terorizma pa se čini kako je riječ tek o dobrom marketinškom triku osam tehnoloških kompanija.
Telekomi
Izbjegli bijes korisnika
Zanimljivo je što američki pružatelji telefonskih usluga, poput Verizona, a koji su obavještajnim agencijama predavali podatke i snimke poziva svojih korisnika nisu potpisale zajedničko pismo. Naime, one su ipak bile manje izložene bijesu korisnika nego internetske kompanije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu