U vrijeme kad FED tiska novac sve dok ne prepolovi nezaposlenost na manje od šest posto, a američka vlada povećava potrošnju i pritom daje subvenciju od 500 milijuna dolara zamalo bankrotiranome Tesla Motorsu, u Hrvatskoj HNB i Vlada rade suprotno.
Tim je riječima uzrok krize u Hrvatskoj opisao Nenad Pacek, bivši potpredsjednik Economist Intelligence Unita, koji danas vodi konzultantsku tvrtku Global Success Advisors. Savjetovao je niz vlada u regiji i uprave kompanija poput Du Ponta, Nestlea, HP-a, Vise i Monsanta.U srijedu je pak u Umagu na konferenciji Windays14 istaknuo da se hrvatske političari i središnja banka pretvaraju kao da se nigdje u svijetu ne može naučiti kako izaći iz krize. "Dovoljno je da pogledaju Mađarsku, ne u političkom već ekonomskom smislu, gdje je Viktor Orban primijenio dobru praksu Japana, Koreje i SAD-a, pa očekuje rast BDP-a do tri posto", kaže Pacek.
Pacek
Orban je primijenio dobru praksu Japana, Koreje i SAD-a, očekuje rast BDP-a do 3%,
HNB bi, kao i središnje banke u Aziji i Americi, prema njegovu mišljenju, trebao tiskati novac dok ne smanji nezaposlenost te bi trebao pomoći Vladi da kratkoročno, do najviše 12 mjeseci. Pacek navodi da je mađarska vlada u situaciji kad su se privatnici sustegnuli od investicija pokrenula javnu potrošnju i javne radove i tako postigla rast BDP-a. Svjestan je, kaže, da sve te mjere znače diranje u tečaj kune, što smatra opasnim, jer je većina kredita građana vezana za eure i švicarce. "No, zaboravlja se da će deflacija također povećati vanjski dug, a Mađari su našli lijeka i za tu bankarsku kreditnu zamku tako što je Orban bankama poručio da tu cijenu plate same ili slobodno odu", kaže Pacek. U Hrvatskoj se, upozorava, gura u suprotnom smjeru jer se planira privatizacija HPB-a.
"A Njemačka je pokazala da se novac do domaćih malih poduzetnika uspješno kanalizira baš kroz domaće banke." Pacek smatra da u nas političari prodaju mantru kako su vani svi uspjeli sami na tržištu. "Da je to točno, Samsunga i Tesla Motorsa ne bi bilo, jer ih je država planski pomogla novcem i logistikom", upozorava. Predlaže zato da Hrvatska izda razvojnu obveznicu od barem 300 milijuna kuna."Takva obveznica bila bi za inovatore poput Rimca, startupe i lokalne tvrtke. Spriječila bi bijeg mladeži iz zemlje, pokrenula industriju i izvoz, ali ne bi je smjele kupiti Erste banka ili Morgan Stanley, već jedino HNB, budući da bi ta obveznica bila investicija u hrvatsku budućnost", zaključuje Pacek.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Da, start up Rimac je budalastina. A tata rimac ima 20 godina zatvora u nepravomocnim presudama…
Autor clanka i Pacek ? Tako se zove guru?) nemaju pojma o tome kakvo je stanje madjarskeekonomije. Imaju jedino pravo u tome da HNB ne cini dovoljno -no zakon o HNB kaze sto HNB radi. Taj zakon bi zltrebalo promijeniti jer stabilnost cijena nijr dovoljna. Srugo je pitanje da li HNB ima znanja i autonomije za postupke poput FRD-a? Vjerojatnonema-no to sada neznamo. Uglavnom,g l u p clanak i konzultant
Uostalom odrzavanje tecaja je teska drzavna subvencija koja uvoz cini konkurentnijim i 30 posto…
U ovakvom monetarnom sustavu koji je na snazi na globalnom nivou covjek je u potpunosti u pravu, sto se pokazuje i na primjeru Orbanove Madjarske…
jgalte(prema niku koji imash brijem da brijes na libertarijance,niti meni nisu mrski) svijet bi bio idealno mjesto kada bi imali sustav pune rezerve
ili nekakvu vezu novca i nekakvog commodity-a..iako je inzistiranje na zlatnom standardu potpuno bedasto…
No svijet nije takav minimalno zadnjih 100 godina
Sve firme(Tesla, Samsung..itd..itd) i sve ekonomije(SAD,Njemaacka,Japan, Koreja itd..itd) koje je ovaj gospodin naveo su nastala uz kombinaciju monetarnih i bilo kakvih drugih poticaja uz (sto vise spoznajem to me vise zaprepascuje kolicina protekcionizma u razvijenim drzavama) kontroliranu kolicinu trzisnog nadmetanju uz vrlo veliku kolicinu dogovaranja…nevjerovatno ali istinito
Eto i RBA banka je nastala od zajednickog ulaganja austrijskih poljoprivrednika…
Samo je kompanija Tesla dobila 500 mlrd. dolara subvencija odobrenih od Kongrea..samo jedna firma
dobila 10x veci iznos od Hrvatskog BDP
Super je lbertarijanstvo,ali da Hrvatska bude jedini otok u svijetu dok svi drugi samo propovijedaju trziste,a provode ga s figom u djepu je malo presmijesno….
Sto se tice tecaja sasvim je izlisno i jadno pricati o odrzavanju radi brige o duznicima kada se zna da se namjerno rusi vrijednost imovine….
Duznicima je isto poveca li im se rata kredita zbog(eventualnog) rasta tecaja ili ako gube posao ili im pada placa zbog fiksnog tecaja,,,,
U prvom slucaju bi imali sansu da zbog pokretanja ekonomije dobiju vecu placu, da im firme postanu i izvozno konkurentnije…
U drugom slucaju mogu se samo pomoliti
Uključite se u raspravu