Telekom Vipnet i tvrtka Agrivi, koja stoji iza istoimenog svjetski priznatog softverskog rješenja za pametno upravljanje poljoprivrednom proizvodnjom, objavili su u utorak suradnju kojom poljoprivrednicima nude 'cloud' rješenja, a koja im mogu pomoći osigurati veću produktivnost i profitabilnost proizvodnje.
Time Vipnet proširuje svoju ponudu cloud usluga za čime u svijetu, a i u Hrvatskoj raste potražnja, kazao je na konferenciji za novinare član Uprave Vipneta Adrian Ježina.
Trenutno u svijetu 40 posto svih organizacija koristi neko od cloud rješenja, dok je to na razini EU-a 19 posto, a u Hrvatskoj i iznad toga, 22 posto, za što Ježina kaže da ga malo čudi. Ali ljudi su, dodaje, očito prepoznali vrijednost tih rješenja i usluga, koje korisnici unajmljuju od operatora ili drugih ICT tvrtki te im za to ne treba ništa osim pristupa internetu, čime mogu postići veću efikasnost poslovanja te uštede u nabavi IT opreme i općenito u poslovanju.
"Vipnet je s cloud uslugama krenuo 2013. te mu je to sada 'stup' dodatnih izvora prihoda, a trenutno imamo na tisuće korisnika različitih segmenata cloud usluga", kazao je Ježina.
Pozitivno se o suradnji s Vipnetom izrazio i osnivač tvrtke Agrivi Matija Žulj, čije je rješenja za pametno upravljanje poljoprivrednim procesima u samo zadnjih godinu dana otkako je lansirano u svijetu dobilo važne nagrade, dodatno investiranje te 2.500 korisnika u više od 100 zemalja svijeta.
Agrivi omogućava jednostavnije upravljanje poljoprivrednim procesima u proizvodnji voća, povrća i žitarica (ukupno 80 kultura) nudeći i različitu analitiku, bazu znanja i mogućnosti integracije uključujući primjerice i dugoročne vremenske prognoze, savjete kako i kojim sredstvima zaštiti biljke od bolesti ili štetnika, kako planirati plodorodnu sezonu i brojne druge stvari.
"Ciljna skupina za to rješenje su mali i srednji poljoprivrednici koji često nemaju ni dovoljno vremena ni novca ni znanja za proučavanje stručne literature i kretanja na tržištu, a takvih je u svijetu 98 posto od ukupnih poljoprivrednih proizvođača i proizvode 56 posto ukupne svjetske hrane", kazao je Žulj.
U Hrvatskoj trenutno imaju oko tisuću korisnika iz svih dijelova zemlja, najviše iz segmenta ratarstva.
Da se korištenjem Agrivija može unaprijediti proizvodnja i uštedjeti na troškovima na konferenciji u Vipnetu je potvrdio i proizvođač jabuka te vlasnik OPG-a iz Čeminca, kod Osijeka, Stjepan Dumančić kazavši da Agrivi koristi zadnjih godinu dana u kojima je uštedio bar 10 posto u odnosu na vrijeme prije toga.
"Često nemam vremena za praćenje svih tehnoloških i proizvodnih novosti vezanih za jabuke, niti ispisivati razne tablice i programe jer sam stalno na plantaži pa mi je sada uz Agrivijevo rješenje lakše raditi, jer ono uspoređuje, prognozira, računa i obračunava za mene", kazao je Dumančić, koji na pet hektara proizvede oko 150 tona jabuka, a koje s još nekim proizvodima od jabuka prodaje pod brendom "Volim jabuke".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu