Utjecaj umjetne inteligencije na HR industriju

Autor: Promo , 20. prosinac 2023. u 08:00
Marko Perme

Umjetna inteligencija goruća je tema koja je dosegla gotovo svaku industriju, a mišljenja su podijeljena. Neki su zabrinuti, neki optimistični, neki skeptični, ali su apsolutno svi znatiželjni o tome što umjetna inteligencija donosi. Dugoročno gledajući, umjetna inteligencija donosi velike promjene te će svakako imati utjecaj i na područje ljudskih resursa.

Postoje dvije dimenzije promjena koje će se dogoditi do 2030. gledajući utjecaj umjetne inteligencije na poslovanje. Prva je povećanje usvajanja automatizacije kojeg pokreće generativna umjetna inteligencija, a druga je promjena u potražnji za novim zaposlenicima.

Faze usvajanja umjetne inteligencije u HR-u

Usvajanje umjetne inteligencije u HR-u je podijeljeno u tri ključne faze. Faza 1 se odnosi na automatizaciju postojećeg rada u HR-u, preciznije automatiziranu provjeru kandidata, izradu pregleda izvedbe, prilagođene/personalizirane materijale za obuku te uvid u analizu ljudi. Faza 2 obuhvaća stvaranje novih slučajeva upotrebe koji u HR-u nisu moguće bez umjetne inteligencije. Na primjer dinamička evolucija radnih uloga te generiranje politika poslovanja u stvarnom vremenu što znači kako s obzirom na to da svaka tvrtka ima određene politike poslovanja, mnoge se mogu automatizirati pomoću umjetne inteligencije. Treća faza obuhvaća prihvaćanje novih poslovnih modela temeljenih na umjetnoj inteligenciji, a primjeri uključuju organizacijski dizajn vođen umjetnom inteligencijom te umjetnu inteligenciju kao strateškog partnera HR-a.

Upravo je ovo dio izlaganja kojeg je održao CEO tvrtke Agilcon Marko Perme na nedavno održanoj konferenciji AdriatiCON te nastojao odgovoriti na pitanje kako se HR može pripremiti za nepredvidljivu budućnost rada.

GECKO HRM – alat za upravljanje ljudskim resursima i suradnju zaposlenika

Gecko HRM, moćni alat za upravljanje ljudskim resursima i suradnju zaposlenika kojeg je razvila tvrtka Agilcon, već je dobro poznata aplikacija u HR svijetu. Njen Gecko Insight segment  pomoću umjetne inteligencije pomaže automatizirati postojeći rad u HR-u. Na primjer, tvrtkama uvelike pomaže kod zaposlenja. Često se zbog velikog broja prijava neki dobri kandidati znaju zanemariti. Gecko Insight pomaže u tom inicijalnom dijelu biranja potencijalnog zaposlenika. Kako to radi? Spaja informacije dobivene od kandidata (životopis, motivacijsko pismo) s natječajem za određenu poziciju, vrijednostima koje tvrtka promiče i slično te na temelju toga donosi svoj zaključak i ocjenjuje kandidate. Ocjena uključuje i opise o stvarima koje se trebaju uzeti u obzir pri odabiru, jake strane kandidate, ali i ocjenu samoga sebe, odnosno koliko je pouzdan u pogledu rezultata. Osim toga, pomaže i menadžerima da ostvare bolji odnos sa svojim zaposlenicima, da lakše prate njihove zadatke te dobiju kompletnu analizu i uvid u izvedbu svojeg tima.

U konačnici, HR je jedna od profesija čiji će se posao značajno promijeniti zbog upotrebe umjetne inteligencije, ali umjetna inteligencija ipak neće zamijeniti rad čovjeka.

Komentirajte prvi

New Report

Close