Ušteda energije i novca u industriji

Autor: Poslovni.hr , 05. listopad 2016. u 09:51
Foto:

Mjere energetske učinkovitosti najčešće se izvode u nekoliko faza pa korisnik sam može odlučiti koje i kad želi provesti.

Troškovi za energiju često se smatraju neizbježnim troškom, a ne dijelom poslovanja kojim se može djelotvorno upravljati kao bilo kojim drugim procesom. HEP ESCO pomaže kupcima HEP-a prepoznati i ostvariti uštede, bilo projektima provedbe mjera energetske učinkovitosti, bilo uvođenjem sustavnog pristupa gospodarenju energijom. Tipični projekti energetske učinkovitosti u industriji vezani su za pripremu tople vode i pare, iskorištenje otpadne topline u sustavima hlađenja i otpadne topline kompresora, zamjenu sustava rasvjete, povećanja učinkovitosti elektromotornih pogona i sl. a uštede su 20 do 30% na pojedinim sustavima. Najveći potencijal za uštedu energije je u proizvodnim industrijama koje imaju visok trošak energije po jedinici proizvoda gdje svaka moguća ušteda povećava konkurentnost. Treba naglasiti da projekti energetske učinkovitosti u industriji uglavnom nisu tipska rješenja već se radi o prilagodbi na postojećim sustavima za što je potrebno razviti projekt s optimalnim rješenjem prilagođenom potrebama klijenta za što su tvrtke koje pružaju energetske usluge idealni partner. HEP ESCO kao tvrtka koja pruža energetske usluge dosad je proveo projekte energetske učinkovitosti u desetak objekata privatnog industrijskog sektora u Republici Hrvatskoj, a rezultirali su znatnim smanjenjem potrošnje svih energenata, povećanjem sigurnosti, pouzdanosti i radne efikasnosti, tehničkim unapređenjima i smanjenim troškovima održavanja. Po otplati investicije po ESCO modelu (financiranja iz postignutih ušteda), HEP ESCO izlazi iz projekta a sve pogodnosti projekta ostavlja klijentu, posebice smanjenje troška za energiju i održavanje.

Mjere energetske učinkovitosti najčešće se izvode u nekoliko faza pa korisnik sam može odlučiti koje i kad želi provesti. Jedan od prvih 'manje bolnih' koraka tj. aktivnosti koje ne zahtijevaju velike investicije je uvođenje sustavnog gospodarenja energijom (SGE), koji omogućuje kontinuiran i održiv pristup korištenju i gospodarenju resursima. Osnovni cilj uspostave sustavnog gospodarenja energijom je smanjenje potrošnje energije i vode, a time i smanjenja troškova korištenja zgrade i štetnog utjecaja na okoliš, a da pri tome to nije na štetu kvalitete proizvoda i usluga ili uvjeta rada. Uvođenje sustava pračenja i analize potrošnje energije u pravilu predstavlja jednu od prvih mjera energetske učinkovitosti te su uštede između 5 i 10% bez investicija.

HEP ESCO je razvio računalno poslovni sustav – ESCO Monitor®, koji u procesu gospodarenja energijom kao infotmatički alat može pomoći u praćenju potrošnje i definiranju ciljeva ušteda. Korištenje ESCO Monitora® omogućava korisniku praćenje i analizu potrošnje energije i vode u realnom vremenu, uvođenje sustava daljinskog očitanja, uspostavljanje registra objekata, uspostavljanje sustava alarmiranja u slučaju kvarova i nekontrolirane potrošnje te podršku kod uvođenja sustava upravljanja energijom prema normi ISO 50001. ESCO Monitor® pruža podršku u donošenju odluka kad je u pitanju primjerice, ulaganje u sustav opskrbe energijom i investicijske zahvate za povećanja energetske učinkovitosti i postizanje energetskih i ekonomskih ušteda. Nastavno na razvoj ESCO Monitora®, HEP ESCO je krenuo korak dalje i osmislio komunikacijski kanal koji omogućuje da se informacija koju ESCO Monitora® prikuplja, mjeri i analizira transparentno i pravovremeno prenese korisnicima objekta. Ovaj kanal nazvali smo ESCO Monitor® Panel, a svrha je da se zaposleni osvijeste da su i oni ti koji su odgovorni za potrošnju energije.

Komentirajte prvi

New Report

Close