Da su klimatski problemi dijelom sadašnjeg trenutka svima je jasno, a baviti se njima možemo iz nekoliko uglova. U nekom trenutku potrebno je odmaknuti se od znanstvenih radova, panel diskusija ili sušte argumentacije te napraviti nešto od čega u ovom trenutku svi možemo prosperirati. Upravo jedan takav startup predstavljen je na prošlogodišnjem natjecanju Startup Factory u Zagrebu gdje je dvojac kojeg čine Marko Brkljačić i Iva Soža svojom idejom odnio i pobjedu. Riječ je o NuoTwo projektu koji se bavi razvojem pametnih aktivnih panela koji upijaju CO2 (ugljični dioksid) i CH4 (metan) iz okolnog zraka i pretvaraju ga u svježi zrak i biomasu. Zamislite šumu punu drveća komprimiranu na zidu sobe, NuoTwo vas vodi u prirodu i kad ne možete izaći. Tako bismo slikovito mogli opisati svrhu njihove ideje.
‘“Ideja za ovaj projekt se rodila slučajno, kao posljedica gledanja dokumentarca o negativnom utjecaju prekomjernog ispuštanja CO2 i CH4 na veliki koraljni greben. Trebalo je smisliti nešto što će izvlačiti CO2 i CH4 tamo gdje nastaju – a to su uglavnom urbane i ruralne sredine. To je bilo 2018. i tad je već svjetska klima bila prilično opterećena i poremećena emisijama stakleničkih plinova, no potencijal naše ideje tada još nije bio prepoznat pa su uslijedile odbijenice”, govori nam Marko Brkljačić.
Prednosti panela koje krajnji korisnik dobiva su osvježen radni prostor s manje patogena i smanjenje troškova grijanja i hlađenja (te budućeg oporezivanja ugljičnih emisija). Ipak, najveća prednost NuoTwo panela je što svojim mehanizmom odstranjuje višak CO2 i metana iz atmosfere te time pridonosi ublažavanju negativnih učinaka klimatskih promjena kao što su podizanje globalne temperature te acidifikacije (kiselosti) mora.
“Osim što odstranjuje dva najveća staklenička plina iz atmosfere, korištenjem panela korisnik znatno štedi na grijanju i hlađenju prostora te smanjuje svoje stakleničke emisije. Također, u jeku globalne zdravstvene krize s kojom smo suočeni, velika prednost NuoTwo panela je to što odstranjuje patogene iz okolnog zraka te proizvodi svježi zrak”, objašnjava Iva Soža.
CIRKULARNI POSLOVNI MODEL
Prvu inačicu panela nadaju se lansirati 2021. godine, a do tada ih čeka testiranje te optimiziranje prototipova. Žele svoj proizvod uspostaviti kroz cirkularni poslovni model, a to znači da bi korisnicima davali panele na korištenje, čime bi postizali učinke smanjenja grijanja odnosno hlađenja te emisije CO2. Takva ušteda, napominju iz NuoTwo, višestruko premašuje energetsku potrošnju panela, a s druge strane paneli fiksiranjem CO2 i CH4 proizvode nusproizvod koji ima tržišnu vrijednost i od čije se prodaje financira proizvodnja novih panela i održavanje postojećih.
“Ovaj model smo odabrali jer želimo poslovati na održiv način te od svojih korisnika stvarati partnere i zajednicu”, napominju naši sugovornici. Priča o ovom startupu u svojem punom obliku krenula je iz Zagrebačkog inovacijskog centra (Zicer), a kako napominju jedan od razlog zašto je NuoTwo privukao interes jest i što se svijest o klimatskim promjenama mijenja. NuoTwoova ideja zaživjela je kroz Startup Factory, a nakon toga se nastavila razvijati kroz EIT Climate-KIC Croatia akceleratora koji u Hrvatskoj također provodi Zicer. Uz pomoć potpora (200.000 kuna NuoTwo je ostvario kao pobjednik Startup Factoryja na Zagreb Connectu 2019., kroz EIT Climate KIC još 15.000 eura te 550.000 kuna kroz PoC8, Program dodjele državnih potpora za provjeru inovativnog koncepta) prikupljen je novac za razvoj. Upornim i predanim radom stvoren je testni prototip kroz koji se upravo provjerava učinkovitost ovoga projekta.
“Pojam koji najbolje opisuje naše sudjelovanje u Startup Factory programu je – skyrocket success. Započelo je sve s idejom o panelima koji apsorbiraju stakleničke plinove. Imali smo priliku raditi s ekspertima koji su prepoznali potencijal naše ideje i pomogli nam oblikovati je. Kroz niz edukacija i radionica iz raznih područja, od prava do marketinga, dobili smo novu perspektivu o tome što znači pokrenuti svoj posao (i u što smo se zapravo uvalili). Ipak, ono što nam je bilo od najveće pomoći je vježbanje, brušenje i poliranje finalnog govora, tj. pitcha koji nas je, uz veliku pomoć Startup Factory tima doveo do pobjede i na čemu ćemo im zauvijek biti zahvalni”, objasnila je Soža glavne prednosti sudjelovanja koje je s kolegom Markom Brkljačićem dobila kroz ovaj ciklus.
UČINKOVITOST ‘JUHA’
S druge strane, zahvaljujući EIT-u saznali su puno više o niši na koju ciljaju, kako budućim korisnicima riješiti boli, a stekli su i sredstva za izradu testnog prototipa za provjeru učinkovitosti “juha”, što predstavlja stručan naziv za biokemijski rastvor.
“Kratkoročno nam je cilj naći optimalni oblik panela i upariti ga s najboljim sastavom juhe kako bi NuoTwo postigao najbolje rezultate u fiksiranju CO2 i CH4. Dugoročno, cilj nam je dogovoriti i odraditi par pilot projekata kako bi testirali na velikoj skali učinkovitost, pa onda pokrenuti proizvodnju i tako pomoći našoj dragoj plavo-zelenoj „pikulici“. Glavne prepreke su utrka s vremenom, kako bi što prije počeli smanjivati utjecaj CO2 na klimu, te naravno pronalazak izvora financiranja za razvoj panela”, zaključio je Marko Brkljačić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu