Na adresu Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva stiglo je tek nekoliko prijava koje bi trebale pridonijeti digitalnoj transformaciji Hrvatske, ali i Europe.
Tako barem daje naslutiti odgovor iz Središnjeg državnog ureda, a koji je do 6. veljače imao raspisan javni poziv za podnošenje prijava u sklopu Programa politika “Put u digitalno desetljeće do 2030” i uspostave Europskih digitalnih infrastrukturnih konzorcija (EDIC).
Kvantna računala, 5G…
Poziv koji je dva puta prolongiran jučer je produžen “do zatvaranja”, bez jasnog obrazloženja kada i u kojem se slučaju zatvara. Ovaj je poziv važan jer će temeljem njega biti prikupljena baza projekata koji bi trebali doprinijeti digitalnoj transformaciji, i to projekata koji bi trebali biti realizirani putem zajedničkih višedržavnih digitalnih infrastrukturnih konzorcija – EDIC-a.
U okviru njih države članice mogu udružiti resurse i blisko surađivati kako bi izgradile digitalne kapacitete koje bi same teško ostvarile. Kvantna računala, 5G, razvoj čipova II. generacije, kvantna i svemirska komunikacija, blockchain, povezane javne uprave, samo su neki od projekata koji države članice mogu zajednički pokrenuti.
Koliko je točno prijava stiglo na domaći poziv iz Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva nisu odgovorili, već samo kratko navode kakav je interes domaćih kompanija i institucija.
”Na javni poziv su stigle prijave od tvrtki i institucija koje su iskazale interes za sudjelovanje u području vezanom za umjetnu inteligenciju, u području medicine kojim se želi poboljšati prevencija bolesti, omogućiti personalno liječenje i podržati revolucionarna istraživanja, za rad u području European Language Resource Coordination (ELRC)”, odgovaraju iz Ureda.
Navode i da javni poziv i dalje ostaje otvoren za sve one teme koje se mogu pojaviti u daljnjem razvoju koji će se prihvaćati po važnosti teme i prioriteta.
”U skladu s tim napravit će se softversko rješenje sa svim idejnim prijedlozima koji će se moći dijeliti sa svim državama članicama i kako bi se kroz suradnju provodili višedržavni projekti”, ističu.
Kako sve funkcionira
U pozivu pak piše da EDIC ne podrazumijeva uspostavu novog tijela EU i nije usmjeren na jedan višedržavni projekt, nego se njime uklanjaju manjkavosti EU-ovih paketa instrumenata kad je riječ o kombiniranju financiranja iz država članica, proračuna EU-a i privatnih ulaganja.
Također, navodi se, EDIC-i će biti osnovani na temelju odluka Komisije i to na zahtjev skupina država članica. Što se financiranja tiče, moći će se prijaviti za financiranje iz programa EU-a, Mehanizma za oporavak i otpornost te iz fondova u okviru podijeljenog upravljanja.
Proces pokretanja velikih zajedničkih infrastrukturnih projekata, a koji bi trebali olakšati i ubrzati digitalizaciju Europe, tek je počeo i to prijavom projekata. U koje će se konzorcije, i s kojim državama, Hrvatska udružiti još je nepoznato.
Ciljevi su Europske Unije da do 2030. minimalno 80 posto odraslih građana posjeduje osnovne digitalne vještine, da 5G mreža bude dostupna svugdje, da ključne javne usluge budu u potpunosti digitalizirane te da čak 75 posto poduzeća koristi digitalne tehnologije u svom poslovanju.
Prema DESI indeksu, koji mjeri gospodarsku i društvenu digitalizaciju, Hrvatska je prošle godine bila na 21. mjestu. Najslabije rezultate imamo u brzinama usluga, mrežama vrlo velikog kapaciteta, pokrivenosti 5G mrežom i indeksu cijena širokopojasnog pristupa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu