U Hrvatsku se uvodi plaćanje preko mobitela, bez gotovine i kartica

Autor: Bernard Ivezić , 28. travanj 2014. u 22:01
Thinkstock

Za desetak dana i u domaćim će se kafićima, trgovinama i restoranima račun moći platiti putem jedinstvenih QR kodova.

Erste banka u idućih desetak dana planira predstaviti vlastito rješenje za mobilno plaćanje te time postati prva u Hrvatskoj koje će takvo rješenje ponuditi komercijalno na tržištu.

Učinit će to  prije Hrvatskog telekoma, koji sličnu uslugu razvija i testira još od srpnja 2012. godine.Igor Strejček, voditelj odjela za multi-channel menadžment Erste banke objavio je na najvećoj regionalnoj konferenciji o e-trgovini OMGcommerce 2014. da posljednjih nekoliko mjeseci testiraju novu uslugu, za koju vjeruju da će zamijeniti plaćanje gotovinom.

Plaćanje QR kodom
Strejček kaže da su novu uslugu nazvanu Erste Smart Wallet razvili u suradnji s dva hrvatska startupa: Digitalnim Mobilnikom i Infinumom.Digitalni Mobilnik, poznatiji kao FacePay, razvio je tehnologiju brzog mobilnog plaćanja putem jedinstvenih QR kodova. Ta tehnologija omogućuje kupnju karata za koncerte izravno s jumbo plakata ili iz oglasa u novinama, a može se implementirati i u TV reklame.Kako je na konferenciji OMGcommerce pojasnio direktor FacePaya Danijel Mulugeta njihov se sustav može koristiti za kupnju bilo čega, a moguća je i izravna razmjena novca između dvije fizičke osobe.Erste Smart Wallet koristi FacePay tehnologiju kako bi gotovinu zamijenio prilikom plaćanja u kafićima, trgovinama i drugim sličnim mjestima.

Sada u kafiću ili trgovini plaćate tako da vam konobar ili prodavač obračunaju trošak, kažu iznos i uzmu gotovinu, odnosno karticu kako bi zaključili plaćanje. Sustav koji će koristiti Erste banka uskače u trenutku kad vam konobar ili prodavač umjesto da vam samo kažu iznos pokažu to u obliku QR koda. Korisnik Erste Smart Walleta potom istoimenom aplikacijom na svom pametnom mobitelu skenira taj QR kod i aplikacija mu odmah pokaže izračun na mobitelu. Onda izabere račun s kojeg želi obaviti plaćanje i potvrdi ga. Strejček tvrdi da će trgovcima naknade biti niže nego za plaćanje karticama. Isto tako ističe da će prijenos novca biti trenutačan.

Pojašnjava da se to banci isplati, jer je trošak upravljanja gotovinom vrlo skup. Navodi da infrastruktura nužna za upravljanje gotovinom od tiskanja novca, transporta preko osiguranja pa sve do bankomata godišnje, primjerice u Njemačkoj,  stoji 150 eura po stanovniku ili 12,5 milijardi eura.

Podržava Fiskal1
U EU je tijekom 2012. godine vrijednost svih novčarskih transakcija iznosila 325 milijardi eura. Od toga je njih tri četvrtine obavljeno u gotovini, a banke se zalažu da se to ubuduće obavlja putem mobilnog plaćanja.Kako bi povećala dostupnost usluge mobilnog plaćanje Erste banka je u suradnji s Infinumom integrirala tu svoju novu uslugu u Fiskal1, jednu od najpopularnijih fiskalnih kasa u Hrvatskoj koje se mahom koriste u kafićima te drugim malim i srednjim tvrtkama.

Uslugu mobilnog plaćanja lani je ponudila i Zagrebačka banka, a osim HT-a i Vipnet priprema i radi na toj usluzi.

Konkurencija

Hrvatski telekom odlučio se za NFC

Najpoznatiji projekt razvoja usluge mobilnog plaćanje u Hrvatskoj trenutačno radi Hrvatski telekom. Taj operater posljednje dvije godine razgovara s bankama kako bi uslugu ponudili u svojevrsnom partnerstvu. HT-ov projekt temelji se na tehnologiji NFC-a koja dolazi ugrađena u praktički sve nove pametne mobitele, a s posebnom NFC naljepnicom istu tehnologiju plaćanja mogu koristiti i korisnici starijih mobitela. Kao i kod Erste Smart Walleta i HT je razvio tehnologiju koja omogućuje brzo plaćanje u kafićima, kioscima i trgovinama. HT planira svoju uslugu mobilnog plaćanja ponuditi do ljeta.

Komentari (2)
Pogledajte sve

bravo,stvarno je već hrvatima bilo jako teško živjeti bez toga

Zar nije to još prošle godine na tržište ponudila ZABA ? Čini mi se čak u svim prodavaonicama konzuma i Tiska…

New Report

Close