U Hrvatskoj se prije poštanskih dronova očekuju paketomati

Autor: Bernard Ivezić , 24. ožujak 2015. u 16:22
Amazon tvrdi da im 86 posto pošiljaka teži manje od 2,5 kg što njihov dron smije prenositi

Domaće tržište dostave paketa lani je prvi put premašilo 400 mil. kuna i čini trećinu poštanskog tržišta.

Poštanske tvrtke očekuju da će morati uvesti dronove, poput Amazonovih koji su dobili zeleno svjetlo za komercijalan rad, u svoje poslovanje najkasnije do 2030. godine pokazuje istraživanje britanskog udruženja NAC-a.

Podsjetimo, Amazon je prošli tjedan dobio zeleno svjetlo od Američke kontrole civilnog zrakoplovstva za početak testnog rada njegove nove usluge tridesetominutne paketne dostave Amazon PrimeAir. U Hrvatskoj je lani po prvi put paketna dostava postala veliki biznis. Prema podacima tržišnog regulatora Hakoma dostava paketa čini trećinu prihoda ukupnog poštanskog tržišta, što je više od 400 milijuna kuna, i donosi gotovo svu dobit.

Zato u Hakomu očekuju da će nastaviti rasti i da će se na tom tržištu zaoštriti konkurencija. Ipak prije nego li se pojave dronovi očekuje se da će se na tom tržištu pojaviti niz drugih inovacija poput paketomata. Tvrtka General Logistics Systems (GLS), potencijalno glavni konkurent Hrvatske pošte u dostavi paketa, već je osnovala podružnicu u Hrvatskoj. U Sloveniji GLS već naveliko gradi mrežu paketomata, odnosno mjesta na kojima građani mogu ostaviti za slanje ili pak preuzeti pakete.

U oba slučaja paketi su smješteni u pretincima koji su zaštićeni šifrom i dostupni samo pošiljatelju, odnosno primatelju. Njemačka pošta već testira dronove za dostavu na svoje otoke. No, regulativa brani da budu teži od 25 kilograma. U Francuskoj se dronovima ne može nadlijetati Pariz, a posebno ne Eiffelov toranj.  Upravo ta razlika u regulativi, koju je krenula definirati i Hrvatska, natjerala je Europsku agenciju za zrakoplovnu sigurnost da najavi da će do kraja ove godine definirati pravila za tri tipa komercijalnih dronova. SAD je isto to najavio do jeseni.

Hrvatski dron

Otvorena nova tržišta

Primjer Amazona je uvod u korištenje bespilotnih letjelica u civilnom zračnom prostoru što će unaprijediti i pojeftiniti mnoge postojeće usluge i servise te omogućiti stvaranje novih tržišta. Tvrdi to Bojan Pečnik, osnivač prvog hrvatskog drona Hipersfere. Riječ je o dronu koji bi mogao nadzirati hrvatsku granicu jedom kad uđeno u Schengen.

Komentirajte prvi

New Report

Close