Tvrtka GIS Cloud, inspirirana vlastitim dugogodišnjim iskustvom u radu s geolokacijskim podacima i potaknuta uzrocima pandemije bolesti uzrokovane koronavirusom diljem svijeta, odlučila je dati svoj doprinos u borbi lansiranjem aplikacije STOP Corona! za anonimno prikupljanje simptoma kako bi mogli otkriti gdje kreću nova žarišta zaraze te kako bi javne službe mogle imati realniju sliku simptoma u cijeloj naciji.
Na aplikaciji je u desetak dana radilo 38 stručnjaka iz različitih tvrtki u Hrvatskoj diljem svijeta, kao i individualaca.
Aplikacija je u potpunosti besplatna za javnost i zdravstvene institucije, a namijenjena je globalnom korištenju pa je tako prevedena na više od 20 jezika.
Dostupna je online na stopcorona.app i moguće je prijaviti se s računala i mobilnog telefona/tableta, a u pripremi su i mobilne aplikacije za iOS i Android platforme. Funkcionira tako da korisnik može označiti svoju lokaciju i anonimno prijaviti svoje simptome poput tjelesne temperature, kašalj, otežano disanje itd.
Postoji i mogućnost prijave e-maila i telefona kako bi se mogao uspostaviti kontakt ako kreće nova zaraza na području lokacije koju je prijavio korisnik, ali isto tako da korisnici mogu svaki dan slati svoje simptome i preko tih podataka mogu pratiti njihovo stanje.
“Aplikacija je namijenjena za prijavljivanje simptoma na dnevnoj bazi kako bi nadležne zdravstvene službe mogle imati bolji uvid u stanje na terenu u realnom vremenu. Individualni korisnici neće imati uvid u podatke koje su poslali, osim u statističke podatke na široj razini.
S druge strane, možemo omogućiti nadležnim službama da kontaktiraju osobe za koje smatraju da se trebaju testirati. Ovo rješenje ima ogroman potencijal pomoći u suzbijanju širenja koronavirusa jer omogućava uspostavljanje bliske suradnje između građana i nadležnih službi. Mi smo glas naroda koji sada ima novi način za prijaviti te simptome i potrudit ćemo se te informacije proslijediti službama”, objašnjava direktor Dino Ravnić dodajući da su pokrenuli brojne kontakte prema nadležnim zdravstvenim službama i organizacijama u Hrvatskoj i diljem svijeta, a otvoreni su za sve zainteresirane koji vide smisao u projektu. Na stranici postoji informacija koliko su trenutačno prijava skupili.
“Javne agregirane statistike ćemo otvarati kada dosegnemo s prijavama 10% populacije u nekoj državi. Također pokrećemo suradnje s lokalnim i globalnim nadležnim tijelima koje bi mogle imati najviše koristi od prikupljenih podataka”, objašnjava Ravnić.
Tim iza ovog projekta, kaže, nema nikakvog komercijalnog interesa; žele pomoći, a u projekt su, poručuje, uložili svoja srca, znanje i resurse.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu