Projekt koji je u španjolskoj pokrajini Murciji potaknuo 100 milijuna kuna ulaganja malih poduzetnika u IT, a koji je Europska komisija prigrlila kao jedan od oglednih modela poticanja inovativnosti kod mikro i malih poduzeća u Uniji, u Hrvatskoj je dogurao do ključne faze. Naime, Španjolske pokrajine Murcija i Extremadura, a zatim i još nekoliko EU zemalja, svojim su malim poduzetnicima zahvaljujući sredstvima iz EU fondova djelile vaučere prosječno vrijedne 10 tisuća eura za nabavku sofvera koji može unaprijediti poslovanje, poput nabavke CRM-a ili e-trgovina.
U Hrvatskoj pak ovih dana Ministarstvo poduzetništva i obrta (MINPO) u suradnji s HUP-om razrađuje ankete kako bi od poduzetnika saznalo koji bi se proizvodi i usluge u Hrvatskoj trebali pravdati vaučerima.
Ivan Ante Nikolić, voditelj Radne skupine HUP ICT-a za EU fondove i regionalni razvoj i direktor IT tvrtke Blink ističe da je projekt posebno zanimljiv zbog jednostavnosti.
Navodi da prema preporukama Komisije prijava projekta treba biti duga najviše tri stranice, a na odobrenje ili pak odbijenicu mora se čekati najviše pet do deset dana. “Ukoliko znamo da su rokovi za natječaje iz ove godine približno 150 dana, onda je ovo prilično brzo i jednostavno”, kaže Nikolić.
Voučerima se neće moći kupovati hardver, ali potencijalno će se moći koristiti za plaćanje izrade web stranica i e-trgovina, razvoj mobilnih aplikacija, analitičkih alata, e-marketing, online prodaju i ICT edukaciju. “U Hrvatskoj moramo provesti detaljne ankete i analize među poduzetnicima kako bismo iskristalizirali detaljnije proizvode i usluge koje će se nabavljati, jer tako nalažu smjernice Komisije”, pojašnjava Nikolić.
U MINPO-u kažu da im je cilj na ovaj način ne samo pokatnuti inovativnost domaćih malih i srednjih poduzetnika već i snažno upregnuti u domaće IT kompanije. Tumače da su posebno zainteresirani za jačanje izvoznih kapaciteta domaćih malih poduzetnika kroz uvođenje novih tehnologija i modernizaciju njihovih poslovnih procesa. No, isto tako i za pružanje prilike domaćim IT poduzetnicima da u Hrvatskoj ostvare prve ili pak podebljaju bazu postojećih referenci.
Nikolić iz HUP-a ističe da je riječ o dotoku svježeg kapitala za ICT industriju što je posebna prilika za male i srednje ICT tvrtke. Navodi da je korist za hrvatske ICT tvrtke u tome što imaju priliku razviti i testirati rješenja za izvoz te ih prodati u Hrvatskoj.
“Iako lijepo zvuči kad kažete da vam je izvoz 100 posto to nije tako kad morate uvjeriti nekoga izvana da imate dobar proizvod ili uslugu, a nemate referencu ‘kod kuće’”, zaključuje Nikolić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Opet netko to treba detaljno analizirati…
A recimo da politicari prestanu dijeliti i umjesto toga smanje poreze.
Sto oni vise dijele i poticu tu gore stanje u ekonomiji.
Uključite se u raspravu