Nagrada je veliki poticaj i motiv da nastavimo dalje s aktivnostima, dok drugima možemo služiti kao primjeri. Mogu zaključiti da je Rijeka u nekim stvarima otišla već jako daleko, no za nove i zanimljive ideje uvijek ima mjesta.
Priznanje Startup inkubatoru dodatni je poticaj da mladima nastavimo omogućavati ulazak u svijet biznisa i novih tehnologija", izjavio je Vojko Obersnel, gradonačelnik Rijeke, primajući nagradu za najbolju praksu u kategoriji Pametnija ekonomija od direktorice Poslovnog dnevnika Andree Borošić. Grad Rijeka je Startup inkubator projekt pokrenuo u veljači 2013. godine, kao inkubator za mlade s ciljem stvaranja poticajnog okruženja za samozapošljavanje mladih kroz realizaciju vlastitih poslovnih ideja, zatim podizanja radnih kompetencija za zapošljivost mladih te utjecaja na razvoj poduzetničke kulture mladih.
Javni i privatni sektor
Ciljane skupine Startup inkubatora i dalje su nezaposleni mladi, studenti Sveučilišta i Veleučilišta u Rijeci, kao i svi ostali mladi iz Hrvatske i svijeta, pri čemu je mladima u Startupu osigurana besplatna mentorska i savjetodavnu pomoć. Ovaj inkubator posvećen je mladima ljudima koji imaju inovativne poslovne ideje i nude nova i bolja rješenja od postojećih poduzetnika na tržištu. Mladi dobivaju potporu u postavi poslovnog modela i izradi poslovnog plana te donose odluku o realizaciji poslovne ideje i pokretanju poslovanja. Grad Rijeka nositelj je projekta zajedno sa Riječkom razvojnom agencijom Porin d.o.o. Rijeka, a partneri su Sveučilište u Rijeci, Veleučilište u Rijeci i Visoka poslovna škola PAR u Rijeci.
Mentorsku mrežu čine stručnjaci iz raznih područja i poduzetnici. Važno je naglasiti da se projekt provodi zahvaljujući suradnji javnog i privatnog sektora te akademske zajednice. Startup inkubator, kao treći riječki inkubator, nudi specijalizirane edukacije za razvoj poslovnih modela, konzultacije i sastanke sa mentorima iz raznih poslovnih i znanstvenih područja (programiranje i izrada aplikacija, financije, marketing, management, prodaja, zaštita intelektualnog vlasništva, pravo i oblici gospodarskih subjekata, istraživanje tržišta, grafički dizajn, produkt dizajn, komunikacijske vještine, …), zatim postavljanje poslovnog modela, kao i izradu skraćenog poslovnog plana.
Osim toga, prijavljenima će pomoći u povezivanju sa svim subjektima relevantnima za realizaciju ideje (networking), te stvoriti riječku startup zajednicu kao potporu i motivaciju za poduzetničke pothvate, poduzetničko razmišljanje i jačanje poduzetničkih vještina. Dodatna je prednost što će mladi koji se prijave na ovaj projekt imati prilike raditi s novim tehnologijama. Komunikacija s timovima provodi se elektronskim kanalima komunikacije, kao što su i edukativni materijali koji se koriste u elektronskom obliku.
Nepovratne subvencije
Timovima je prezentirana tehnika 3D printanja za sve one kojima takva tehnologija može pomoći u razvoju proizvoda i osigurana je potpora za njihovu uporabu kroz mentorsku mrežu. Pored navedene tehnologije, prezentirana je i Oculus Rift tehnologija koja oponaša stvarnost u virtualnom svijetu te je osigurana potpora kroz mentorsku mrežu. O vrijednosti projekta dovoljno govore same brojke, jer je Startup inkubator u tri generacije imao 122 korisnika koji su radili kroz 47 timova kao nositelja poslovnih ideja i stvorio je mrežu od 27 mentora, stručnjaka i poduzetnika spremnih dijeliti znanje i iskustvo. Četvrta generacija je započela proces inkubacije početkom svibnja 2015. i ima 48 korisnika organiziranih u 16 timova.
Timovi u Startup inkubatoru razvijali su i razvijaju ideje u područjima IT, mobilnih aplikacija, energetike, mobilnosti/transporta, izdavaštva e-knjiga, turizma, marketinga, rekreacije, biotehnologije, medicine, proizvodnje i ugostiteljstva. Polaznici Startup inkubatora su do sada otvorili 5 gospodarskih subjekata te posredno i neposredno se putem networkinga samozaposlilo i zaposlilo 25 osoba. Polaznici koji su pokrenuli poslovanje koristili su mjere samozapošljavanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i oni koji posluju na području Grada Rijeke mogu koristiti nepovratne subvencije iz Općeg programa mjera poticanja razvoja poduzetništva na području Grada Rijeke.
Grad Rijeka od 1996. godine raspolaže sa 5000 četvornih metara u dva poduzetnička inkubatora gdje su smješteni poduzetnici početnici i kojima je osiguran prostor i savjetovanje pod vrlo povoljni uvjetima. Ti poduzetnici imaju ograničeno razdoblje boravka do 3 godine kada moraju sve svoje resurse i potporu potražiti na tržištu. Startup inkubator bit će predstavljen i ostalim većim hrvatskim gradovima, kao i i unutar regije, s ciljem stvaranje mreže podrške mladima za razvoj njihovih poduzetničkih vještina i stvaranja boljih mogućnosti njihova samozapošljavanja i zapošljavanja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu