Ministarstvo energetike, jedini dioničar tvrtke Complexul Energetic Valea Jiului S.A. (CEVJ), odobrilo je na glavnoj skupštini dioničara potpisivanje okvirnog sporazuma o suradnji između CEVJ-a i australskog investitora, dokumenta usmjerenog na prospekciju skladišta energije u sedamnaest rudarskih okna.
CEVJ, u vlasništvu rumunjskog Ministarstva energetike te australska tvrtka Green Gravity sklopili su 9. studenog Okvirni sporazum o suradnji kako bi istražili mogućnost primjene inovativne tehnologije za pohranu energije u 17 rudarskih okna u četiri rudarska bazena u dolini Jiu, prenosi Ziarul Financiar.
Prema priopćenju tamošnjeg Ministarstva energetike, sporazum ističe opseg i ciljeve zajedničke studije za procjenu tehničkih, ekonomskih i ekoloških aspekata pretvaranja postojećih CEVJ-ovih rudnika ugljena u skladišta energije.
Studija će također procijeniti potencijalne koristi i izazove integracije sustava za pohranu energije s postojećom električnom mrežom i obnovljivim izvorima energije.
Sporazum je također usklađen sa ‘Green Dealom’ Europske unije, čiji je cilj učiniti Europu prvim klimatski neutralnim kontinentom do 2050. godine.
Rumunjska prolazi kroz veliku energetsku tranziciju, s ciljem povećanja udjela obnovljive energije u svojoj energetskoj mješavini i smanjenja ovisnosti o fosilnim gorivima. Samim tim, i Rumunjska je postavila ciljeve za korištenje obnovljive energije do 2030.
“Pozdravljam ovu inicijativu, koja pokazuje potencijal suradnje između Rumunjske i Australije u području čiste energije i klimatskih mjera. Podržavam napore CEVJ-a i Green Gravity da istraže izvedivost skladištenja gravitacijske energije iz starih rudarskih okna, što bi moglo pružiti održivo rješenje za poboljšanje fleksibilnosti i otpornosti našeg energetskog sustava, osiguranje budućnosti za Jiu Valley uz postupno smanjenje naše ovisnosti o fosilnim gorivima.
Ovdje brzo poduzimamo prve korake u ponovnom osmišljavanju nove tvrtke Jiu Valley Energy Complex, prilike za razvoj i nova radna mjesta za cijelu regiju”, priopćio je ministar Sebastian Burduja na službenim stranicama Ministarstva energetike Rumunjske.
“Uspješna implementacija gravitacijskog skladištenja energije u dolini Jiu pružit će vodeći primjer za uspješnu tranziciju regije rudarstva ugljena. Ovaj projekt ima globalne implikacije na klimu, radna mjesta i ulaganja. Green Gravity tehnologija skladištenja energije je inovacija u potrazi za dugoročno i ekonomično skladištenje obnovljive energije.
Ponovnom upotrebom rudarske imovine troškovi se mogu održati niskima. Koristeći gravitaciju kao gorivo, oslobađamo se kritične potrošnje vode, zemlje i kemikalija na koje se oslanjaju druge tehnologije skladištenja,” izjavio je Mark Swinnerton, izvršni direktor Green Gravity.
A gdje je u svemu tome Raša? Naime, ta bi vijest potencijalno mogla biti zanimljiva i za Hrvatsku. Pokraj Labina se nalazi već više od 20 godina napušteni rudnik kamenog ugljena Raša. Naime, Green Gravity koristi sustav utega u rudarskom oknu za pohranu energije iz obnovljivih izvora. Ova energija se koristi za podizanje utega.
Energija se kasnije može osloboditi kada se utezi spuste pod silom gravitacije. Uzimajući u obzir činjenicu da se TE Plomin još aktivna, kao i da u okolici postoji broj određeni broj vjetro i hidroelektrana, možda bi Raša uz LNG Adria mogao pomoći za skladištenje energije tijekom vršne potrošnje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu