Dr. Ivan Halasz znanstvenik Laboratorija za sintezu novih materijala Instituta Ruđer Bošković u suradnji s međunarodnim timom znanstvenika otkrio je novu, inovativnu i ekološku metodu za istraživanje kemijskih reakcija koja bi mogla unaprijediti industriju i očuvati okoliš, priopćeno je danas iz Instituta Ruđer Bošković.
Nova metoda bi mogla unaprijediti razumijevanje kemijskih procesa ključnih za farmaceutsku, kemijsku i metaluršku industriju te otvoriti nove mogućnosti u području 'zelene kemije' i ekološki prihvatljivog stvaranja novih kemijskih proizvoda.
Naime, u tim se industrijama u mehanokemiji često koristi metoda visokofrekventnog 'mljevenja' koja se odvija u zatvorenim i neprozirnim posudicama, uglavnom od čelika, pa se tijek reakcije ne može pratiti bez zaustavljanja i otvaranja posudica čime se ne dobiva realna slika reakcije.
Nova metoda za istraživanje kemijskih reakcija u realnom vremenu uz pomoć metode difrakcije rendgenskog zračenja trebala bi omogućiti učinkovitije korištenje energije, smanjenje potrošnje otapala i optimizirati korištenje često skupih katalizatora.
Na svjetskoj razini 2011. godine potrošeno je oko 6,4 milijuna tona otapala na bazi alkohola, kao najčešće korištenog otapala u industriji. Svjetski marketinški stručnjaci predviđaju da će 2019. godine kompanije zaraditi oko 33 milijarde dolara od prodaje otapala, navodi se među ostalim u priopćenju.
Rezultate istraživanja objavio je prestižni svjetski kemijski časopis Nature Chemistry, sestrinski časopis Naturea.
Osim dr. Halasza u otkriću je sudjelovao još jedan hrvatski znanstvenik dr. Tomislav Friščić sa Sveučilišta McGill iz Kanade, kaže se među ostalim u priopćenju .
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Objavljen je rad. Fino. Da li je sve skupa patentirano? Nije po obicaju. Ili nije patentibilno…ili bas i nije toliko originalno? Uglavnom, fino ako se netko na IRBu hoce baviti realnim problemima.
Uključite se u raspravu