Institut Ruđer Bošković (IRB) uključio se u EU projekt razvoja velikih računalnih sustava, simulatora koji su dva do tri puta kompleksniji i veći od postojećih, a koji će se moći koristiti u modeliranju klime, novih ekološki prihvatljivijih motora za avione i automobile, razvoj novih ljekova i niz drugih primjena.
EU je, naime, napravila paneuropsku inovacijsku mrežu koja se proteže preko 26 članica zvanu Network for Sustainable Ultrascale Computing (NESUS) kojoj je cilj povezati znanstvenike i institucije koje rade na razvoju tehnologija ultrascale computinga.Procjenjuje se da bi ubrzavanje razvoja takvih sustava industriji moglo uštedjeti milijarde eura u istraživanjima i razvoju. Novi sustavi omogućavali bi bržu i jednostavniju obradu podataka. EU, kao i SAD, to smatraju ključnim za budući razvoj industrije, jer se kreiranje novih proizvoda sve više temelji na analizama velikih količina podataka.Hrvatski predstavnik je Centar za informatiku i računarstvo Instituta Ruđer Bošković, a rad nove inovacijske mreže izravno su se uključili Karolj Skala i Davor Davidović. IRB-ov Centar je u posljednjih 11 godina radio na 15 EU projekata, te domaćem projektu superračunala CRO GRID-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu