Projektiranje jahti lakše uz novi softver

Autor: Darko Bičak , 16. rujan 2018. u 22:01
Inženjeri iz Bonuma surađivali u oblikovanju luksuznih plovila talijanskog Benettija/Benettiyachts.it

Uz projekt Remake, na FSB-u i projekt Orchid, kojim žele opremiti prvi sveučilišni testni bazen za plovila.

I dok je tradicionalna hrvatska brodogradnja na koljenima, inovativne male tvrtke u suradnji sa znanstvenom zajednicom, a uz pomoć novca iz EU fondova, rade nove modele brodograđevne industrije.

Najnoviji primjer su dva upravo pokrenuta ambiciozna projekta Remake i Orchid koje veže uključenost zagrebačkog Fakulteta strojarstva i brodogradnje (FSB).

Novi materijali
Kroz projekt Remake, vrijedan 3,83 milijuna kuna od čega 3,02 milijuna iz EU, inženjerska tvrtka Bonum u suradnji s FSB-om te Prirodoslovno-matematičkim fakultetom (PMF) razvija novi inovativni softver za projektiranje brodova. Kako je na prezentaciji projekta u petak na FSB-u pojasnio Marko Stipčević, voditelj projekta u Bonumu, plan je da se razvije napredan proizvod koji će konkurirati svjetskoj brodograditeljskoj eliti, a predviđa se i otvaranje novih radnih mjesta. 

 

Stipčević

Razvit ćemo alat koji će biti globalno poželjan, ali ga ne mislimo prodavati.

"Projekt će se istraživati jedinstven softver koji će u proceduri projektiranja konstrukcije plovnih objekata omogućiti vrlo jednostavan, produktivan i nadogradiv proces provedbe analize i podobnosti. Trendovi na tržištu su da se stalno traže novi, čvršći i jeftiniji materijali te efikasniji procesi s kojima se brže može sagraditi kvalitetniji i moderniji brod", kazao je Stipčević. Dodao je da je za očekivati da će za 42 mjeseca, koliko traje projekt, stvoriti tržišno globalno poželjan softver, ali koji neće staviti na tržište nego će ga koristiti oni sami kao komparativnu prednost Bonuma.

Tvrtka je dosad puno surađivala na specijalnim brodovima izgrađenim u Uljaniku, ali isto tako i s proizvođačima luksuznih jahti, prije svega talijanskim Benettijem. FSB i PMF će, naravno, temeljem svoje sudjelovanja moći softver koristiti kao alat u edukaciji budućih brodograđevnih stručnjaka. 

Prvi u Hrvatskoj i regiji
Smiljko Rudan, profesor FSB-a i voditelj projekta Opremanje Regionalnog centra za laboratorijska istraživanja u hidromehanici (Orchid), pojasnio je da se ovaj njihov projekt, vrijedan 7,03 milijuna kuna, odnosi na opremanje bazena u sklopu samog fakulteta u kojem će se istraživati hidrodinamička svojstva plovnih objekata. "Ovaj bazen će biti prvi sveučilišni u Hrvatskoj i regiji, a postat će regionalni poligon za ispitivanje i usavršavanje znanstvenih i stručnih rješenja. Tako će se omogućiti projektiranje učinkovitijih i sigurnijih plovila, prvenstveno ispitivanjem ponašanja oštećenih plovila pri naplavljivanja i tegljenju", kazao je Rudan.

Komentirajte prvi

New Report

Close