Prodaja osobnih računala na svjetskoj razini pada već peto tromjesečje za redom, objavili su Gartner i IDC.
Gartner tvrdi da je pad u drugom tromjesečju ove godine bio 10,9 posto u odnosu na isto razdoblje lani, na ukupno 76 milijuna isporučenih PC-ja. IDC je pak objavio da je pad iznosio 11,4 posto na 75,6 milijuna jedinica.Prodaja hardvera je s prometom od 3,15 milijardi kuna najveći segment hrvatskog IT tržišta, a prodaja osobnih računala s prometom od 976,04 milijuna kuna, koliko je prema IDC Adriaticsu iznosila lani, čini najveći pojedinačni dio hardverske prodaje.I dok u IDC Adriaticsu nisu imali komentar na kretanje buduće prodaje osobnih računala u Hrvatskoj, osim podatka spomenutog u njihovoj objavi za javnost gdje se za područje Europe, Bliskog istoka i Afrike navodi da su ne samo stolna računala, već posebno prijenosnici zabilježili pad potražnje, Luka Baranović, menadžer u Odjelu poslovnog savjetovanja za TMT Deloittea odgovorio nam je da nema straha za prodaju stolnih i prijenosnih računala.
"Ovo što se događa tek je usporavanje prodaje, ali potražnja za PC-om smatram da i dalje realno postoji", kaže Baranović.Pojašnjava da su funkcionalosti koje nude osobna računala različite od ostalih računalnih uređaja koji se danas mogu kupiti. "Upravo stoga tablet, pametne televizore i druge slične uređaje vidim tek kao nadopunu PC-ju", kaže Baranović. Na hrvatskom tržištu, nakon stolnih i prijenosnih računala, koja čine 31 posto tržišta hardvera, slijede pametni mobiteli sa 27,3 posto udjela u prihodima i mrežna oprema s udjelom od 21,4 posto. Uređaji za ispis čine 5,3 posto, poslužitelji 4,9 posto, a tableti i uređaji za pohranu po 3,4 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu