Zahvaljujući sve većem broju hardverskih startupa hrvatski je startup ekosustav lani privukao rekordnih 21,2 milijuna eura investicija, objavila je Netokracija u svom istraživanju.
Među pet najvećih investicija četiri su hardverska projekta, odnosno projekti tzv. interneta stvari. Godinu prije Zagrebački inkubator poduzetništva objavio je da su investicije bile 2,2 milijuna eura. U 2014. investicije su primili hrvatski startupi: Rimac Automobili, Bellabeat, Farmeron, Repsly, Teddy The Guardian, CodeAnywhere, Madbarz, Agrivi, Cinexio, Ironward, Greenpie, Oradian, Serwantess, u:Plug, Hipersfera, ThiefScry, Colomb.io, ZZZApp i Drive Angel. "Iako vanjska investicija nije uvjet za razvoj uspješne inovativne tvrtke, ona znatno može ubrzati razvoj i rast, a zato je pozitivno što su lani hrvatski tehnološki startupi udeseterostručili vrijednost prikupljenih investicija", kaže Ivan Brezak Brkan, osnivač Netokracije.
Najveću investiciju lani privukla je tvrtka Rimac Automobili s 10 milijuna eura ulaganja. Mate Rimac za najbrži električni automobil na svijetu, koji u sklopu tog projekta radi i na tehnologiji autonomne vožnje, kakvu u svijetu razvija tek šačica kompanija poput Tesle i Googlea, dobio je investicije vlasnika Forbesa, Kineza i bivšeg naftaša iz Kolumbije. Slijedi 6,5 milijuna eura investicije koju je privukao startup Bellabeat. U taj hrvatsko-slovenski startup, čiji su osnivači zagrebački matematičar Sandro Mur i slovenska umjetnica Urška Sršen, a koji razvija pametne uređaje za trudnice i dojilje, investirali su, među ostalim, glumica Jessica Alba, kreator i vodeći programer Googleova Gmaila Paul Buchheit, Ron Conway, jedan od najpoznatijih investitora u Silicijskoj dolini i čovjek koji je među prvima uložio u Google i PayPal, te GGV Capital, investicijski fond koji e otkrio danas najvećeg igrača u internetskoj trgovini na svijetu, kinesku kompaniju Alibabu.
Treći po visini prikupljene investicije u prošloj godini osječki je startup koji razvija hardversko-softversko rješenje za upravljanje stočnim farmama Farmeron. Tvrtki Matije Kopića to je nova runda investicije u kojoj je prikupio 2,3 milijuna eura kapitala. Jedini čisto softverski startup koji je ušao među prvih pet po visini investicije je Repsly, odnosno bivši Salespod. Njegovi osnivači Marko Linke i Mirko Kovač lani su privukli milijun eura investicije. Na petom je mjestu Teddy The Guardian, koji su osnovale Josipa Majić i Ana Burica, koji je lani privukao 350 tisuća eura investicije. Darko Liović, predsjednik Uprave Hamag-Bicra, kaže da se država aktivno pomaže razvoj startup ekosustava. "Sufinancirali smo 307 inovativnih projekata s 306 milijuna kuna, među njima su Repsly, Rimac automobili, Shoutem, Degoridan, Azonprinter, PhotoMath, Systemcom, Oradian i Mash.me", zaključuje Liović.
Uračunali su i Bellabeat
Slovenci rekorderi s 60,9 milijuna eura
U odnosu na regiju, najviše investicija lani primili su startupi čiji su osnivači iz Slovenije, ukupno 60,9 milijuna eura. No, treba naglasiti da Slovenci pod svoj startup ekosustav računaju i vrlo uspješne startupe poput Bellabeata. Iza Hrvatske su pak startupi iz Srbije, koji su lani privukli 9,5 milijuna eura investicija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Zanimljivo da na popisu investicija GGV Capitala za koji tvrdite da je uložio u Bellabeat nema tog startupa. Pogledajte sami http://goo.gl/kIeg88
Malo se kod nas uvijek pretjeruje
Uključite se u raspravu