Predsjednik Uprave Siemensa Hrvatska o budućnost dvojnog obrazovanja u Hrvatskoj

Autor: Poslovni.hr , 24. ožujak 2015. u 10:15
Buducnost dualnog strucnog obrazovanja u Hrvatskoj. Mladen Fogec, Valerie Bosch, Mirando Mrsic, Vedran Mornar, Cariline Hornstein-Tomic, Gunther Neubert. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Nakon predavanja održana je rasprava u kojoj su predstavnici gospodarstva, a među njima i predsjednik Uprave Siemensa Hrvatska Mladen Foegec, tijela državne uprave i nevladinog sektora iznijeli svoja iskustva o dvojnom obrazovanju te zajedno s ministrima odgovarali na pitanja publike.

Na poziv veleposlanstava Austrije, Njemačke i Švicarske ministar rada i mirovinskog sustava prof. dr. Mirando Mrsić i ministar obrazovanja, znanosti i sporta prof. dr. sc. Vedran Mornar održali su predavanja o budućnosti dvojnog obrazovanja u Hrvatskoj. Nakon predavanja održana je rasprava u kojoj su predstavnici gospodarstva, a među njima i predsjednik Uprave Siemensa Hrvatska Mladen Foegec, tijela državne uprave i nevladinog sektora iznijeli svoja iskustva o dvojnom obrazovanju te zajedno s ministrima odgovarali na pitanja publike.

Ministarstvo rada i mirovinskog sustava snažno će poduprijeti reformu strukovnog obrazovanja koje treba mijenjati u korijenu, istaknuo je ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić, a i njegov kolega u Vladi ministar zannosti, obrazovanja i sporta Vedran Mornar smatra kako je reforma strukovnog obrazovanja nužna. Ministar Mrsić tako je u predavanju istaknuo kako je strukovno obrazovanj izrazito važno, ali kao ono koje će obrazovati mlade za radna mjesta, a ne za tržište rada. Pri tomu, objasnio je Mrsić, treba biti svjestan hrvatske situacije obilježene recesijom i depopulacijom koja je jedan od velikih hrvatskih problema. Mornar se zauzima za reformu strukovnog obrazovanja u kojoj se ne bi odmah na početku odlučivalo za usmjerenja već bi prve tri godine bio zajednički obrazovni program, a četvrta godina bila bi godina usmjerenja i prakse.

Nakon pozitivnih primjera prakse u trima zemljama organizatoricama ovoga događanja, slijedila je rasprava u kojoj je sudjelovao predsjednik Uprave Siemensa Hrvatska Mladen Fogec koji je ukazao i na potrebu promjena u visokoškolskom sustavu obrazovanja koji je, ustvrdio je, u Hrvatskoj na visokoj razini kvalitete, ali s nedostatnom praktičnom dimenzijom. Potkrijepio je primjerom visokokvalitetnih mladih akademski obrazovanih ljudi koji se zapošljavaju u Siemensu u Hrvatskoj. Njima je, objasnio je, potrebno oko šest mjeseci do godine dana da steknu praktična znanja, a nakon toga ih vrlo često „povuče centrala u Njemačkoj. Fogec je spomenuo i dobre primjere studenata koji na petoj godini studija dolaze na praksu u tu tvrtku i gotovo redovito, nakon završetka studija, se i zapošljavaju u Siemensu.

Komentirajte prvi

New Report

Close