Prave prilike za IT tvrtke tek dolaze

Autor: Marija Brnić , 25. ožujak 2013. u 17:14
16 IT projekata je lani dobilo potporu BICRO-a

Razvoj IT industrije u Hrvatskoj, s obzirom na ograničen broj inženjera, može ići u dva smjera – jedan je klasterizacija i tržišne niše, a drugi razvoj inovativnih proizvoda i usluga. Za drugi smjer još nije razvijen financijski sustav, ukazuje Dalibor Marijanović, zamjenik ravnatelja poslovno-inovacijske agencije BICRO.

Stvaranje infrastrukture za potporu razvoju IT sektora u Hrvatskoj izazovan je zadatak za državu, budući da bi propuštanje prilika koje se otvaraju u tom segmentu gospodarstva značilo i propuštanje prilike za brži razvoj. IT poduzetnici su i prije  krize ukazivali na nedostatak povjerenja s kojim se suočavaju kada traže kapital, posebice u početnoj fazi projekata.

Nedostaje venture capital fondova, institucionalnih ulagača i partnera bez čijeg uključivanja u projekte neće doći do ozbiljnog napretka ove industrije. Država joj je dosad nastojala pomoći u okviru općih programa poticanja poduzetništva, pretežno kroz programe Ministarstva poduzetništva, Hrvatske agencije za malo gospodarstvo Hamag Invest i poslovno-inovacijske agencije BICRO. Za ovu godinu svi  ističu kako upravo toj brzorastućoj industriji nastoje pružiti posebnu pažnju. BICRO, koji je fokusiran na ranu fazu projekata, je dosad sufinancirao 226 projekata, sa 237 milijuna kuna, a među njima je bio 61 projekt iz IT sektora. BICRO ih je sufinancirao sa 68 milijuna kuna. Od toga je lani BICRO-a podupro 16 IT projekata sa 12 milijuna kuna.

Sada se čeka realizacija ugovora o zajmu sa Svjetskom bankom, zahvaljujući kojem će BICRO osigurati 9 milijuna eura za inovativne projekte, za što će se poduzetnici natjecati kroz više programa. Iako još nije potvrđen plan raspodjele ukupnih sredstava po programima koje nudi BICRO, najviše po pojedinom projektu poduzetnici će dobivati kroz Razum (Razvoj na znanju utemeljenih poduzeća), čak 12 milijuna kuna po projektu. Nešto kraći rok razvijanja projekta, pa slijedom toga i financijski iznos, moguće je dobiti kroz POC (Potvrda inovativnog koncepta), do 350 tisuća kuna, a u IRCRO (Suradnja poduzeća i akademske zajednice na razvoju novih proizvoda) predviđa se sufinanciranje do 900 tisuća kuna po projektu. 

Za kreativne i inovativne 
Ministarstvo poduzetništva ove je godine udvostručilo fond za razvoj poduzetništva, na 730 milijuna kuna, od čega se na bespovratne potpore odnosi 187 milijuna kuna, a poduzetnici iz IT sektora mogu računati na nekoliko mjera upravo za njih. Primjerice, kroz mjeru "Poduzetništvo kreativnih industrija" predviđa se ukupno 3 milijuna kuna potpora, a aplicirati mogu tvrtke do 250 zaposlenih, koje posluju najmanje dvije godine, a za najviše 250 tisuća kuna po projektu moraju osigurati 25% vlastitog učešća u troškovima projekta. Mjerom "Poticanje inovativnog poduzetništva", koje za IT/ICT poduzetnike posebice promovira ministar poduzetništva Gordan Maras, osigurano je ukupno 4 milijuna kuna bespovratnih potpora, a po projektu je predviđena potpora od 400 tisuća kuna s namjerom da tvrtke taj novac ulože u završnu fazu razvoja proizvoda ili usluge, odnosno za ranu komercijalizaciju inovacije i izlazak na tržište. Za projekte koji su već stekli prve potvrde na tržištu Marasovo ministarstvo predviđa i fond od 380 milijuna kuna potpore za rast u obliku ulaganja putem Fondova za gospodarsku suradnju. No, IT poduzetnici mogu potpore u iznosima do 250 tisuća kuna dobiti i kroz programe "Mikro poduzetništvo i obrt", koje ukupno raspolaže s 11,6 milijuna kuna za ovu godinu, te  "Mladi i početnici" za koje je predviđeno 5,7 milijuna kuna.

Nešto veći iznosi po pojedinom projektu odobravaju se, pak, kroz program "Jačanje poslovne konkurentnosti", kojeg provodi Hamag Invest – i do 1,4 milijuna kuna, no poduzetnici moraju ispuniti nešto strože uvjete, konkretno osigurati vlastito učešće od minimalno 50 posto troškova projekta. Inače je ukupan iznos sredstava po tom programu 75 milijuna kuna. Hamag Invest nudi i jamstva poduzetnicima iz područja ICT-a, i to kroz program "Novi poduzetnici", kroz koji korisnici mogu biti male tvrtke koje posluju do dvije godine, a najviši iznos jamstva je do 80 posto glavnice kredita, s time da ne može prelaziti 1,5 milijuna kuna. Pristup nešto višim jamstvima im je otvoren i kroz "Inovacije", program kroz koji mali poduzetnici mogu dobiti jamstvo do 70 posto glavnice, ali u iznosu do 5 milijuna kuna ako ulaže u materijalnu imovinu ili do 2,5 milijuna kuna ako ulaže u nematerijalnu imovinu. Ukupan jamstveni potencijal za te programe Hamaga iznosi milijardu kuna.Prošle godine i u prvim mjesecima ove godine u Hamagu ističu kako su izdali 14 milijuna kuna jamstava za ICT sektor i time omogućili 44 milijuna kuna investicija, a riječ je, dodaju, uglavnom o projektima u razvoju. Ove godine Hamag starta i s novim projektom mikrokreditiranja, u iznosu do 70 tisuća kuna, namijenjenih startup projektima samozapošljavanja, a za to je predviđeno 2,1 milijun kuna. 

Prilika: EU fondovi  
Iz Hamaga poručuju da je to svojevrsan pilot-projekt, odnosno uvertira za 2014. godinu, kada se iz EU za tu svrhu očekuje oko 50 milijuna eura. Ulaskom u EU očekuje se, inače, značajno povećanje sredstava za IT projekte iz europskih fondova, po pitanju bespovratnih potpora, ali i financijskih instrumenata. Na godišnjoj razini Hrvatska će moći računati na 1,1 milijardu eura, a za IT/ICT projekte procjenjuje se realnim povlačenje oko 200 milijuna eura. Zamjenik ravnatelja BICRO-a Dalibor Marijanović ocjenjuje da razvoj IT industrije u Hrvatskoj, s obzirom na ograničen broj inženjera, može ići u dva smjera. Jedan je klasterizacija  potencijala i opredijeljenost prema tržišnim nišama. Drugi, za koji još nije napravljen kompletan financijski sustav, a nedostaju i VC fondovi, jest razvoj inovativnih proizvoda i usluga. "Tu postoji i neiskorišten potencijal između velikih tvrtki, poput Ericssona, T-Coma i drugih, koji bi mogli koristiti rješenja inovativnih razvojnih inženjera po principu podjele prihoda", dodaje Marijanović, te zaključuje kako se razvoj ICT-a može puno više pomagati u ranoj fazi, kada je potreban manji kapital. Iskustvo pokazuje da kada treba izaći na tržište, bez jakog partnera ili VC fonda investicije u ovom sektoru nemaju puno izgleda za uspjeh.

Domaće potpore koje su IT poduzetnicima na raspolaganju u 2013.  

Iz "Poduzetničkog impulsa" Ministarstva poduzetništva ukupno teškog 730 milijuna kuna:    

Ciljano za IT 7 milijuna kuna kroz dva programa
92,1 milijuna kuna kroz ostale poduzetničke programe
380 milijuna kuna kroz ulaganja putem FGS-ova

Iz programa BICRO-a:          
9 milijuna eura (67 milijuna kuna) za inovativne projekte

Jamstva Hamag Investa:
Ukupan jamstveni potencijal za poduzetnike  je 1 milijardu kuna

Komentari (1)
Pogledajte sve

Ne znam odakle ova slika, reklamna je, ali izgleda smiješno. Ovaj PCB ne valja nista. Vidi se iz aviona da je fake, bode oči. Ja još nisam vidio PCB da iz vie izlazi 10 linija. Većinom se linije povlače u lanac zbog smetnja.

New Report

Close