Dronovi, VR tehnologija i Zero Waste na prvu možda izgledaju nespojivo, no tri gosta u emisiji Zeleno gospodarstvo na Poslovni TV-u spojila su priče i napravila izvrsne projekte zahvaljujući Erasmus+ programu.
Program je Europska unija oformila s ciljem razmjene studenata, uspostavljen je 1987. godine, a 2014. dobio je svoj produžetak kroz Erasmus+, potpuno novi program koji kombinira sve trenutne sheme EU-a za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport.
Komercijalna primjena
Hrvatska pošta razmišljanje o alternativnim načinima dostave dronom može zahvaliti upravo ovom europskom programu, a uključuje se i drugim projektima koji potiču zelene i održive inovacije u poslovanju.
“Hrvatska Pošta prati trendove u zelenom gospodarstvu. Projekt FlyVETUp financiran je u 100-postotnom iznosu iz Erasmus programa u razdoblju od dvije godine s ciljem dizanja svijesti o mogućnostima upotrebe dronova u poštanskom sektoru te promoviranje tehnološke usmjerenosti Hrvatske pošte na unaprjeđenje procesa u logistici.
Komercijalna primjena tehnologije bespilotnih letjelica i njihov sve veći utjecaj, u budućnosti će potencijalno otvoriti novu poslovnu nišu logističkih usluga za razne industrije. Uz to, provodimo i projekt GreenPosts koji ima za cilj pružiti materijal za obuku zaposlenicima kako Hrvatske pošte tako i drugim poštanskim operatorima o tome kako Europski zeleni plan provoditi u praksi na lokalnoj razini poštujući ciljeve održivog razvoja kao i na relevantne ciljeve koji su bitni za funkcioniranje poštanskog sektora”, kaže voditeljica korporativnih projekata Hrvatske Pošte Ivana Filipović te nadodaje kako je specifičan cilj GreenPosts projekta razvoj zelenih vještina zaposlenika u poštanskom sektoru na lokalnom nivou poboljšanjem tehničkih kapaciteta, znanja, vrijednosti i stavova za razvoj i podršku održivih društvenih, ekonomskih i ekoloških rezultata u poslovanju, zajednici ali i osobnom području.
“Zeleno i održivo poslovanje te smanjenje štetnih utjecaja na okoliš postali su ključni izazov u poštanskom sektoru i logističkoj industriji. U pitanju je izazov koji će sljedećih godina odrediti smjer čitavoga gospodarstva”, smatra Ivana Filipović.
Lucera poduzetnički inkubator iskustvo u programu stekla je kroz razvoj VR tehnologije za primjenu u obrazovanju. Ono što bi inače bio tržišno preskup projekt za razvoj, a koji poboljšava obrazovanje učenika, upravo kroz ovakve programe postoje moguć.
“Uz pomoć VR tehnologije izradili smo escape room u kojem se učenici kreću kroz virtualni svijet i rješavaju zadatke iz kurikuluma srednje škole. Sadržaji proizvedeni tijekom Erasmus+ projekata ostaju trajno javno dostupni i besplatni. Na taj se način obogaćuju nastavni materijali i sadržaji kojima se mogu služiti i druge škole.
Aplikacije koje su tržišno preskupo, a koje mogu uvelike poboljšati prikaz određenog sadržaja i podići stupanj obrazovanja učenika na sasvim novu razinu kroz sudjelovanje u EU projektima postaju moguće i dostižne. Iako smo se u cijeli program odnosno projekt uključili slučajno na njemu nismo stali”, kazao je Robert Majhen iz Lucera poduzetničkog inkubatora i istaknuo kako su krenuli i s Climate change projektom kojeg upravo završavaju i u srpnju u Grčkoj imaju natjecanje učenika iz zemalja partnera u projektu po pitanju informiranosti o promjenama koje se događaju.
“Uz to, provodimo i projekt o svjetlosnom onečišćenju. Iako se poduzetnici i dalje teško uključuju u EU projekte smatram da je ovo izvrsna prilika ne samo za rast i razvoj tvrtke već i za učenje”, ističe Robert Majhen.
Održivo upravljanje restoranima
Sve to se može sažeti u konceptu Zero Waste, jer nije riječ samo o konceptu koji ima veze s pripremom hrane već s cjelokupnim životom čovjeka danas – proizvodnja i rad sa što manje otpada i s visokom stopom održivosti. “Projekt Zero Waste Catering Lab ima za cilj digitalizirati ugostiteljsko obrazovanje te stvoriti potpuno cjeloviti i funkcionalni poslovni Zero Waste model u ugostiteljstvu s alatima za digitalizaciju učenja i upravljanja restoranima.
Reakcije učenika i profesora na ovaj projekt bile su sjajne. Kako strukovno obrazovanje postaje kompatibilnije s tržištem rada i potrebama okoliša, okvir projekta je pružiti model poslovanja i obrazovanja koji odgovara na potrebu ugostiteljskih usluga da doprinesu zahtjevima okoliša. Budući da je projekt usmjeren na smanjenje utjecaja ugostiteljstva na klimatske promjene, cilj mu je stvoriti nove obrazovne i poslovne alate za dovršetak Zero Waste procesa u ugostiteljstvu – od proizvođača hrane, restorana do krajnjih korisnika sa svrhom promjene ponašanja prema okolišu i društvena odgovornost u ugostiteljstvu”, objašnjava Profesorica biologije i član projektnog tima Zero Waste Catering Laba Mirela Gracin. Projekt će osigurati e-vodič, Zero Waste video recepte i Zero waste catering Lab aplikaciju.
“Pomoću ovog digitalnog alata učenici će moći pristupiti sadržajima učenja koji će im omogućiti upravljanje ugostiteljskim procesom u Zero Waste standardima. Hrvatska na vrlo jednostavan način, uz dobro promišljanje i resurse kojima raspolažemo na razini ovog koncepta može zaista napraviti mnogo. Sretni smo da smo mi s time započeli”, zaključila je Mirela Gracin.
Razvoj održivog poslovanja u skladu s digitalnom transformacijom sve više postaje obveza industrije i neizbježan smjer u kojem će se tvrtke nastaviti razvijati. Jedan od načina ubrzavanja transformacije upravo su projekti poput Erasmus+ programa kroz koje možemo razmijeniti i steći nova iskustva te ih primijeniti u poslovanju te edukaciji radnika. Erasmus+ program idealna je platforma za umrežavanje na područjima koja se ne odnose isključivo na jedan sektor te otvara nove mogućnosti kroz raznovrsne suradnje.
Energetska transformacija sve više i sve brže postaje imperativ svih sektora. Što zbog stanja u kojem se kao društvo nalazimo, a što zbog zakonskih regulativa koje transformaciju stavljaju kao obavezu.