Ultimate Gamer, YouTube show Hrvatskog Telekoma, u sedam tjedana trajanja i kroz sedam epizoda izazvao je veliki interes među mladima kojima je gejming jedna od dominantnijih aktivnosti u njihovoj svakodnevici. Show je ukupno prikupio 777.000 pregleda.
U showu je sudjelovalo dvanaest natjecatelja podijeljenih u dva tima – Tapire i Šnitere, a borili su se u nizu atraktivnih igraćih naslova poput League of Legends, FIFA 22, PUBG, Apex Legends, Brawl Stars. Natjecatelji su imali i pomoć mentora pa je popularni Malajski Tapir savjetovao tim Tapira, a Marko KC Šnitere.
Titulu najboljeg amaterskog gejmera je naposljetku odnio Doktor, pravim imenom Stefano Ritoša, koji se iskazao na svim igraćim platformama, za što je nagrađen gejming laptopom ACER Predator Helios 300 i Samsung Odyssey monitorom.
Navike mladih u gejmingu
Sastavni dio showa bilo je i osvještavanje postojećih predrasuda u gejmingu, kao i glavnih rizika s kojima su mladi sve češće suočavaju. Istraživanje o navikama mladih u gejmingu koje je proveo Hrvatski Telekom u suradnji s agencijom za istraživanje tržišta SmartUp otkrilo je kako se unatoč postojanju visoke razine svijesti o opasnostima, 50 posto mladih i dalje upušta u neka od riskantnih ponašanja, smatrajući kako se loše stvari prvenstveno događaju drugima.
Iznimno visok postotak mladih, čak 81 posto, svjestan je kako mogu postati ovisni o igricama, ali i dalje njih 60 posto, u dobi od 12 do 15 godina igraju igrice nekoliko sati na dan, riskirajući da zapostave školske i druge obveze. Oko 50 posto mladih u nekoj od igara prihvatilo je poziv nepoznate osobe na dodavanje na listu prijatelja, a isto toliko ih doživjelo neki oblik vrijeđanja i agresivnih ponašanja tijekom igranja.
Protiv stereotipnih stavova
Istraživanje je otkrilo i jedan zanimljiv podatak koji govori kako više od 40 posto mladića ne misli kako djevojke mogu biti jednako dobre u igranju ili bolje od njih. Ultimate Gamer je kroz niz edukacija nastojao promijeniti ovakve negativne i stereotipne stavove. Posebna pažnja se posvetila razbijanju predrasuda prema djevojkama u gejmingu. U showu je sudjelovalo čak sedam djevojaka, od ukupno dvanaest natjecatelja, a zahvaljujući vještini i upornosti jedna od njih, Spyro (Barbara Radoš), zasluženo je došla i do finalne borbe.
“Prije svega čestitke pobjedniku i nadam se kako smo ovim showom zabavili sve sudionike i brojne gledatelje koji su na YouTubeu pratili show iz tjedna u tjedan. Puno je truda i rada uloženo u ovaj projekt i jako smo ponosni na njega. Uz dobru zabavu, htjeli smo poslati i poruku o važnosti odgovornog gejmanju kao i osvještavanja negativnih strana pretjeranog igranja kojima su mladi također sve više izloženi. Jako nam je važno što smo u ovom showu svima pokazali da nema nikakve razlike u igraćim sposobnosti između djevojaka i mladića, što je česta neutemeljena predrasuda s kojom se suočavaju djevojke u svijetu gejminga”, dodala je Ivana Frankol, stručnjakinja za upravljanje brendom u Hrvatskom Telekomu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu