Šef Ubera otkrio je u utorak da su podaci 57 milijuna korisnika te tvrtke u svijetu, među kojima 600.000 vozača Ubera, hakirani krajem 2016., ustvrdivši da je to tek "nedavno" saznao.
Imena korisnika kao i njihove elektronske adrese i brojevi mobilnih telefona ukradeni su, kazao je Dara Khosrowshahi u priopćenju. Imena i brojevi vozačkih dozvola vozača Ubera također su hakirani.
Na temelju vanjskih ekspertiza, vlasnik tvrtke VTC kazao je kako nisu hakirane rute prijevoza, brojevi kartica i bankovnih računa, osobni identifikacijski brojevi i datumi rođenja korisnika.
Khosrowshahi, koji je imenovan na čelo Ubera krajem kolovoza, naglasio je da je "nedavno" obaviješten o tom incidentu. "Ništa od toga se nije smjelo dogoditi i ne pronalazim nikakvo opravdanje", dodao je on.
Dvije osobe koje nisu dio tvrtke odgovorne su za to piratstvo, objavio je on. Prodrli su u "cloud" koji tvrtka koristi i preuzeli te informacije.
Dva pripadnika sigurnosnih službi Ubera, "zadužena za rješenje" problema, koji nisu upozorili korisnike da su im podaci hakirani, "više nisu dio tvrtke".
"Incident nije ugrozio sisteme tvrtke ni njezinu infrastrukturu", naglasio je Khosrowshahi.
Uber je navodno isplatio 100.000 dolara hakerima kako ne bi progovorili o incidentu te kako bi uništili skupljene podatke, po izvoru bliskom tom dosjeu.
"U trenutku incidenta, smjesta smo poduzeli mjere za osiguranje podataka i prekid nedopuštenog pristupa pojedinaca. Identificirali smo te osobe i dobili jamstva da će skupljeni podaci biti uništeni", objasnio je Khosrowshahi.
"Također smo uveli sigurnosne mjere za ograničeni pristup i pojačali kontrole računa iz naše baze podataka", dodao je on.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu