Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) pokrenula je javne konzultacije o budućnosti upravljanja internetom te o ulozi Europe u oblikovanju budućnosti upravljanja internetom.
Otvorenim i slobodnim internetom, u kojem se sva prava i slobode izvan elektroničke komunikacijske mreže primjenjuju i na mreži, olakšava se društveni i demokratski napredak. Upravo zato se održivo upravljanje internetom, koje uključuje sve interesne skupine, nalazi sve više u fokusu i neophodno je kako bi se očuvale navedene koristi.HAKOM stoga poziva svu zainteresiranu javnost da iskaže svoj stav o pitanjima u dokumentu na javnim konzultacijama "Politika interneta i upravljanje internetom – Uloga Europe u oblikovanju budućnost upravljanja internetom" te doprinese zajedničkom sagledavanju politike interneta i upravljanja internetom, odnosno ulozi Europe u oblikovanju budućnosti njegova upravljanja.
U otvorenoj raspravi sa svim zainteresiranim stranama želi se razmotriti i dokument Europske komisije kojim se predlaže temelj zajedničke europske vizije za upravljanje internetom, i u konačnici, formiranjem stava Republike Hrvatske o ovom važnom pitanju, dati doprinos u svim relevantnim diskusijama i raspravama kako unutar EU tako i na globalnom planu. Javne konzultacije traju od 10. do 28. ožujka, a dostupne su na web stranici HAKOMA. "Javne službe korištenjem interneta bitno poboljšavaju komunikaciju s građanima i nude svoje usluge na jednostavan način. Sigurne, stabilne i robusne mreže čine temelj razvoja internetskog gospodarstva. Otvoreni i slobodni internet omogućuje se zadržavanje svih prava i sloboda ljudi, čime se olakšava društveni i demokratski napredak. Upravo zato se održivo upravljanje internetom koje uključuje sve interesne skupine nalazi u fokusu javnosti i neophodno je", navodi se na web stranici.
HAKOM poziva sve zainteresirane strane da se očituju na pitanja u ovom dokumentu kao i da dostave svoje komentare na dokument Europske komisije te doprinesu zajedničkom sagledavanju politike interneta i upravljanja internetom, odnosno ulozi Europe u oblikovanju budućnost upravljanja internetom. Želimo u otvorenoj diskusiji sa svim zainteresiranim stranama razmotriti dokument donesen od strane Europske komisije kojom se predlaže temelj zajedničke europske vizije za upravljanje internetom i u konačnici kroz formiranje stava RH o ovom važnom pitanju dati doprinos radu Skupine na visokoj razini za upravljanje internetom (HLIG1) te kroz suradnju s ostalim europskim zemljama, rješavanju pitanja upravljanja internetom na globalnoj razini.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu