Dana 13. rujna 2024. svečano je otvorena druga cijev tunela Učka, čime je ostvaren značajan napredak u povezivanju Istre i ostatka Hrvatske. Ovaj projekt, ne samo da unapređuje prometnu povezanost regije, već i postavlja nove standarde sigurnosti i tehnološke izvrsnosti. Tvrtka Eccos inženjering imala je ključnu ulogu u opremanju tunela modernim električnim i strojarskim sustavima.
Tunel Učka, sada s novom cijevi dugom gotovo šest kilometra, omogućuje brži protok vozila kroz ovu ključnu prometnu arteriju. Osim što zadovoljava europske sigurnosne standarde, projekt se ističe kao primjer uspješne suradnje na nacionalnoj i regionalnoj razini.
Premijer Andrej Plenković na svečanosti je naglasio važnost ovog projekta, označivši ga “simbolom jedinstva i napretka”. Nova cijev olakšat će promet kroz ovaj strateški važan tunel, čime će se rasteretiti stara cijev, koja će također uskoro biti obnovljena.
Tunel je opremljen najmodernijom tehnologijom
Eccos je opremio tunel Učka s ključnim sustavima koji osiguravaju njegovu funkcionalnost i sigurnost. Ugrađena je najsuvremenija oprema za napajanje, rasvjetu, signalizaciju i ventilaciju, protupožarni, komunikacijski i videonadzorni sustav zaštite te sustavi za upravljanje prometom i signalizacijom. U tunel su ugrađene kamere zadnje generacije koje omogućuju rad videoanalitike temeljene na umjetnoj inteligenciji.
Kamerama je pokriven svaki metar tunela i one operaterima u nadzornom centru signaliziraju bilo kakav poremećaj u normalnom prometu (automatska detekcija prometnih incidenata) i mogu prepoznati zaustavljena vozila, presporu ili prebrzu vožnju, pješake na kolniku, zagušenje prometa, smanjenje vidljivosti, rasuti teret i vožnju u suprotnom smjeru.
Također, daju statistički uvid u stanje prometa kao što je gustoća prometa ili prosječna brzina vožnje. Rasvjeta je izvedena u niskoenergetskoj i ekološki prihvatljivoj LED tehnologiji cijelom dužinom tunela te je omogućena prilagodba intenziteta svjetla između vanjskih uvjeta i rasvjetljenja u tunelu čime je udobnost putovanja kroz tunel povećana.
Ventilacija je realizirana preko primjene bidirekcionalnih impulsnih ventilatora povezanih u jedinstveni sustav koji uz podršku senzorike za praćenje kvalitete brzine i strujanja zraka u tunelu održava kvalitetu zraka u traženim granicama. Osim toga, ventilacija je u sprezi sa sustavom vatrodojave. U slučaju požara ventilacija radi u požarnom režimu rada koji je nužan za sigurnu evakuaciju ljudi i smanjenje štete u slučaju požara.
Promjenjiva prometna signalizacija osigurava efikasnije upravljanje prometom kroz tunel kako u redovnom režimu rada tako i u slučajevima incidentnih situacija. Osiguran je neprekidan i pouzdan rad svih sustava tunela te ne postoji mogućnost gubitka napajanja električnom energijom.
Eccosova vlastita integracijska platforma Epsimax
Kako bi se postigli najviši standardi sigurnosti prometa u tunelu svi navedeni sustavi su međusobno povezani. Pomoću aplikacije Epsimax, Eccosovog vlastitog programskog rješenja, integriraju se svi sigurnosni sustavi te su u suradnji sa SCADA sustavom osnovno sredstvo za nadzor i upravljanje tunelom.
“Ponosni smo što smo sudjelovali u ovom povijesnom trenutku i što smo svojim radom doprinijeli uspješnom otvorenju tunela Učka. Zahvaljujući našim sustavima, ovaj tunel postaje jedno od najsigurnijih infrastrukturnih projekata u regiji i šire. Ovaj projekt za nas nije samo tehnički izazov, već dokaz naše predanosti izvrsnosti i inovacijama koje oblikuju budućnost hrvatske infrastrukture.”, ističu iz Eccosa.
* Sadržaj omogućio Eccos inženjering