Na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu svečano otvoren novo opremljeni laboratoriji za automatiku i mjerenja čija djelatnost obuhvaća istraživanje i razvoj na području modeliranja, mjerenja, dijagnostike te vođenja procesa.
U posljednjih godinu dana FKIT je u suradnji s tvrtkom Siemens Hrvatska izgradio ili modernizirao aparature za podučavanje mjerenja i automatskog vođenja procesa koje imaju praktičnu primjenu kao nastavna pomagala, ali i kao laboratorijski ekvivalenti industrijskih jedinica. U laboratorijska postrojenja ugrađeni su suvremeni mjerni i regulacijski uređaji te računalni sustavi koji omogućavaju djelotvorno provođenje eksperimenta. Konkretno, nadograđen je sustav za vođenje informatičkom, mjernom i regulacijskom opremom, izvedeni su elektro ormar i instalacije za potrebe pet laboratorijskih procesa te je ugrađena i konfigurirana mjerno-regulacijska oprema. Uz to, instalirana je i računalna podrška s četiri nadzorna monitora sa softverom za vođenje, grafičko sučelje te simulacijski paket.
Cilj je bio razviti vrhunski laboratorij za podučavanje studenata redovitih i specijalističkih studija te za cjeloživotno obrazovanje. Također, on će poslužiti za seriju edukacija za potrebe industrije iz područja automatskog vođenja, mjerenja i optimiranja sustava za vođenje. Komercijalna vrijednost opreme i inženjerskih radova uloženih u laboratorij od strane Siemensa iznosi više od 350.000 kuna, dok je FKIT na dodatno opremanje, pripremu i građevinske radove utrošio oko 130.000 kuna.
„Zajedno s našim partnerima s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije prepoznali smo izazove koje donose ubrzani razvoj sustava za vođenje, inteligentna osjetila, internet stvari te velike količine podataka iz industrijskih procesa. U Siemensu Hrvatska ovu suradnju smatramo strateškom i našim doprinosom implementaciji viziji Industrije 4.0“, izjavio je Mladen Fogec, predsjednik Uprave Siemensa Hrvatska prilikom svečanog otvaranja te dodao: „Ono što me veseli u okviru ove suradnje je i međusobna razmjena znanja. Tako je FKIT već obavio edukaciju Siemensovih zaposlenika, a djelatnici Fakulteta pohađali su Siemensove tečajeve.
Ovo je potvrdio i dekan Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, prof. dr. sc. Bruno Zelić rekavši da je namjera, osim za potrebe nastave, laboratorij staviti na raspolaganje drugim fakultetima i tvrtkama koje će u njemu moći provoditi simulacije vlastitih procesa ili školovati osoblje za rad. Novi laboratorij opremljen je SIMATIC PCS7 kontrolnim sustavom najnovije generacije uz pomoć Siemensa i partnerske tvrtke ARP Lučko d.o.o. te je ujedno pripravan i za sljedeću fazu – virtualizaciju laboratorija i opremanje softverskim alatima za provođenje simulacija. Kada ta, druga faza projekta bude dovršena, bit će to uistinu najsuvremeniji digitalizirani laboratorij za procesna postrojenja u zemlji i cijeloj regiji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu