Careto je zloćudni softver koji iz računala izvlači osjetljive informacije, a nitko zapravo ne zna odtkuda je stigao, piše Washington Post.
Na novi malware upozorio je proizvođač antivirusnog softvera Kaspersky u svom novom izvješću. Kako Careto funkcionira? Korisniku stiže e-mail s linkovima koji djeluje kao da dolaze od uglednih novinskih portala, kao što su Guardian ili The Washington Post. Ukoliko korisnik klikne na poveznicu, ona ga odvodi na web stranicu koja skenira računalni sustav i pokušava ga zaraziti. Postoje različite verzije zloćudnog softvera, dizajnirane za napad na Windowse, Mac OS X i Linux. Kaspersky vjeruje kako možda postoje i inačice koje mogu napasti mobilne operativne sustave iOS i Android.
Nakon što Careto zarazi sustav, počinje skupljati osjetljive informacije. Softver može, primjerice, presresti mrežni promet i razgovore putem Skypea, analizirati promet preko WiFi-ja, dobaviti sve informacije s Nokijinih uređaja, nadzirati rad s datotekama itd.
Kompjuteri diljem svijeta napadnuti su bez nekog posebnog uzorka. Većina napada ciljana je na vladine institucije, ambasade, energetske kompanije, istraživačke organizacije, aktiviste itd.
Tko je stvorio Careta nije jasno. Washington Post piše kako samo državne obavještajne agencije imaju mogućnosti za stvaranje softvera na toj razini kompleksnosti i sofisticiranosti. Doduše, u softverskim datotekama ugrađeni su fragmenti španjolskog jezika, što može sugerirati da je krivac za cijelu stvar netko iz tog govornog područja. Naravno, to možda samo predstavlja skretanje pozornosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu