Ovakva vrsta prijevare vrlo je učinkovita, a dosad su tisuće ljudi već nasjele na nju. Prevaranti najprije hakiraju WhatsApp korisnički račun i potom se jave prijateljima ili članovima obitelji te osobe. Pri tome navode da su negdje zapeli ili da je riječ o nekoj drugoj hitnoj situaciji.
Od osoba kojima se jave traže novac, ali zapravo je riječ o prijevari. Korisnici WhatsAppa koji dobiju takve poruke trebali bi biti jako oprezni da ne bi ostali bez novca.
Postoje razne varijacije ove prevare. Neki prevaranti se nekad javljaju s nepoznatnog broja i pri tome se predstavljaju kao vaš prijatelj koji je promijenio broj mobitela.
Ako dobijete ovakve pozive ili poruke, zastanite na trenutak i dobro razmislite o sljedećem koraku. Nemojte paničariti ili naglo reagirati jer prevaranti računaju upravo na to.
Pokušajte stupiti u kontakt s tim prijateljem ili članom obitelji za kojeg se predstavljaju prevaranti. Trebali biste potvrditi da vašu pomoć doista treba osoba koja vam je bliska.
Nikad ne odgovarajte na poruke koje se čine kao prijevara, piše Komando, a prenosi N1. Ako se u takvoj poruci nalazi neki privitak ili link, ne biste to trebali preuzimati jer može sadržavati opasni virus koji može zaraziti vaš uređaj.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu