Iako je Antti Ylimutka, izvršni direktor najpoznatijega finskog startup akceleratora Startup Saune u utorak u Zagrebu otvorio istoimenu jednodnevnu konferenciju, u zraku nije bilo ni pare ni dima. No, Ylimutki nije trebalo mnogo da atmosferu među okupljenim startupima i među članovima Zagrebačkog inkubatora poduzetništva (ZIP) održi vatrenom.
Poslovni akcelerator koji vodi iza sebe ima više od 300 investitora i poduzetnika koji čekaju njegove dojmove s posljednje u nizu regionalnih startup konferencija koje drži od Norveške preko Finske do Rusije i Mađarske. "Hrvatska je ove godine jedina zemlja u koju smo došli izvan tog kruga privučeni interesom koji su za ovdašnje startupe pokazali neki od najboljih europskih i američkih startup akceleratora kao što su Seedcamp i 500Startups", izjavio je Ylimutka za Poslovni dnevnik.
Prema podacima OECD-a, Finska ulaže 0,05 posto BDP-a u startupe i po tom je pokazatelju druga u Europi, ali i na svijetu. Prva je Švicarska (0,06% BDP-a). Po ulaganjima u startupe u odnosu na BDP Finska je čak ispred Izraela i SAD-a, koji su, razmotri li se ukupna klima za razvoj tehnoloških startupa, svjetski lideri zbog razvijene mreže venture capital fondova. Finska za takva ulaganja izdvaja 0,02 posto BDP-a, SAD ulaže 0,04 posto BDP-a, a Izrael rekordnih 0,16 posto BDP-a. Iz Finske su potekli nekih od najpoznatijih startupa na svijetu. Finac Linus Torvalds zaslužan je za nastanak Linuxa, operacijskog sustava koji je jedan od glavnih primjera novih globalno konkurentnih tehnologija koje je Europa dala svijetu. Uz finsku startup zajednicu vežu se i projekti poput MySQL-a i Jaikua. Ylimutka pak izdvaja startup Rovio, koji je napravio igricu Angry Birds, i Supercell, koji je radi igre za iPad i iPod. "Ta dva finska startupa danas zajedno zarađuju više od prodaje igara za iPhone i iPad od diva industrije računalnih igara Electronic Artsa", ističe Ylimutka.
Finska startup scena nastala je 90-ih, kada se mnogo programera bavilo računalnom grafikom, a u deset godina stvorena je velika baza talenata koja je iskoristila dot-com revoluciju. "Trebalo je graditi talente i investicijsku zajednicu, a u Finskoj se to uglavnom činilo na lokalnoj razini. Posljednjih godina za nas ta priča postaje regionalna, pa i šira", kaže Ylimutka. Zato su s njim u Zagreb došli poslovni anđeo i stručnjak za marketing brzorastućih tvrtki Moaffak Ahmed, poslovni anđeo Ville Miettinen te stručnjak za due dilligence startupa Oleg Podsechin. Ylimutka je startupima poručio da "pitchaju" kao da se zabavljaju, a publici da svaki "pitch" poprati pljeskom. U tako veseloj atmosferi predstavili su se Cordidate, Fridge Check, iLandGuide, MiniBrake, Sizem, Startupsbio.
Ylimutka kaže da Hrvatskoj ne treba Nokija za razvoj startup zajedice, jer u Ukrajini i Bjelorusiji postoje velike softverske kompanije, ali se bave outsourcingom, pa su "usisale" sve programere koji bi mogli razvijati nešto kreativno. Velike kompanije mogu samo kopirati ono što startupi rade i tako ih ugušiti. "Presudno je stvoriti klimu među velikim tvrtkama, da žele kupovati usluge i proizvode od startupa, kao što je slučaj u Finskoj, Izraelu i SAD-u, da bi se otvorila suradnja i potaknuo razvoj startupa", kaže Ylimutka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu