Američka svemirska agencija NASA objavila je podatke koje je pet godina skupljala sonda Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP), a analiza podataka baca novo svjetlo na razumijevanje razvoja svemira. Među novim podacima tri su zaključka najuzbudljivija. To su novi dokazi da svemir prožimaju valovi neutrina i podaci o događajima u prvoj trilijuntinki sekunde nakon nastanka svemira. “Živimo u vrlo uzbudljivom vremenu. Mi smo prva generacija u ljudskoj povijesti koja ima tako detaljne podatke o počecima svemira”, rekao je Gary Hinshaw iz NASA-ina Goddard Space Flight Centera. WMAP je mjerio ostatke mladog svemira – njegovu najstarije svjetlost. Fizikalni događaji nakon Velikog praska utisnuti su u svjetlost; njenom analizom može se očitati razvoj događaja koji je odredio daljni tijek zvijezda, zračenja, materija i ostalih svemirskih objekata. Kako je svemir stario tijekom 13,7 milijardi godina, svjetlost je gubila energiju pa ju danas WMAP “vidi” kao mikrovalove. Preciznim mjerenjem karakteristika mikrovalova, WMAP je rasvijetlio mnoga pitanja o starosti svemira, njegovom sastavu i razvoju. Cijeli svemir preplavljen je valovima neutrina. To su suubatomske česti gotovo bez mase, a kreću se brzinom bliskoj brzini svjetlosti. Milijuni neutrina prolaze kroz sve nas svake sekunde. “Blok olova veličina našeg Sunčeva sustava ne bi bio dovoljan da zaustavi kozmički neutrino”, objašnjava Eiichiro Komatsu sa Sveučilišta Teksas u Austinu, jedan od znanstvenika koji su proučavali podatke prikupljane pet godina. Analiza je pokazala da je neutrina u prvim danima svemira bilo daleko više nego što ih danas ima. Mikrovalovi iz vremena kad je svemir bio star samo 380.000 godina pokazuju da je tada u svemiru bilo 10 posto neutrina, 12 posto atoma, 63 posto tamne materije, 15 posto fotona, a tamne energije bilo je zanemarivo malo. Danas su podaci sasvim drukčiji: 4,6 posto svemira su atomi, 23 posto tamna materija, 72 posto tamna enerija, a neutrina ima manje od jedan posto.
Tako velik broj svemirskih neutrina utjecao je na razvoj ranog svemira, dakle i na razvoj mjerenih mikrovalova, a znanstvenici kažu da su “99,5 posto sigurni u podatke koje je prikupio WMAP”. Podaci koje je prikupi WMAP iskorišteni su za stvaranje preciznije mape svemira, a to je napravljeno analizom zvučnih valova iz njegove mladosti. Kao što žica na gitari daje osnovnu notu i seriju harmonika, tonova viših frekvencija, tako i u tim svemirskim zvucima bilježimo harmonike. Treći harmonik, uhvaćen WMAP-om, također potvrđuje teoriju o velikom broju neutrina. Vruć i gust mladi svemir bio je jedan golemi nuklearni reaktor koji je stvarao helij. Teorije koje na osnovi današnje količine helija predviđaju količinu neutrina pokazale su se točnima. Drugo veliko otkriće je trajanje “mračnog doba” koje je trajalo pola milijarde godina. Toliko je prvim zvijezdama trebalo da stvore svemirsku maglu. Kao što magla raspršuje svjetlo automobilskih farova, tako svemirska magla raspršuje mikrovalove. “Sada imamo dokaze da je nastajanje magle počelo kad je svemir bio star 400 milijuna godina, a trajalo je 500 milijuna godina”, rekla je Joanna Dunkley, profesorica na sveučilištima Oxford i Princeton. Treća bitna stvar jest izračun koji kaže da se inflacija, nevjerojatno snažnu eksploziju u kojoj je stvorena materija i energija kakve danas poznajemo, dogodila u prvoj trilijuntinki sekunde. Taj podatak potvrdio je neke teorije o samom početku svemira, dok je druge vrlo jasno eliminirao. “Novi podaci iz WMAP-a fascinanti su jer sada možemo teorije uspoređivati sa vrlo točnim podacima”, rekao je Charles Bennett sa Sveučilišta Johns Hopkins i vođa istraživačkog tima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu