Tele2 je napravio još jedan korak u pripremama za prodaju poslovanja u Hrvatskoj. Nakon što je u posljednjem financijskom izvješću otpisao 400 milijuna kuna kako bi organski rast poslovanja od 3 posto financijski mogao prikazati kao pozitivan EBIT ali i kako bi bilancu učinio atraktivnijom, Tele2 je odustao i od investicija u LTE.
U ponedjeljak je u Zagrebu Hakom objavio da su ponude za preostalu digitalnu dividendu, odnosno frekvencije oslobođene gašenjem analogne televizije na kojima je najisplativije graditi superbrze internetske mobilne mreže (LTE), razgrabili HT i Vipnet, koji već posjeduju takve frekvencije. Dva sata prije roka Vipnet je za polovicu preostalih frekvencija ponudio 110,1 milijun kuna, a sat vremena prije roka HT je u svojoj ponudi zajamčio da bi za svaku od preostale dvije polovce spektra platio 105 milijuna kuna. Iako u Hakomu upozoravaju da će se odluku donijeti do 26. studenog, već se sada može zaključiti da će po kriteriju najviše cijene frekvencije podijeliti HT i Vipnet.
Dražen Lučić, predsjednik Vijeća Hakoma kaže da nije iznenađen što se Tele2 nije javio i podsjeća da su slično ulagali i u drugim područjima poput GSM-a. “Tamo su samo ispunili koncesijske uvjete pokrivenosti populacije dok za ostalo iznajmljuju infrastrukturu od drugog operatora pa je ovaj potez nastavak te politike”, kaže Lučić. Dodaje da će država do kraja godine zaraditi blizu 300 milijuna kuna od LTE frekvencija, a ukupno u 10 godina više od milijardu kuna.
Prešutili prodaju
Tele2 najavljuje investicije
Tele2 nije komentirao jesu li njihovi posljednji potezi dokaz da idu u prodaju već ističu da za iduću godinu planiraju velike investicije. Tvrde da im je digitalna dividenda preskupa. “Kako bismo korisnicima osigurali najveću vrijednost za novac, ulažemo u tehnologije kada je korisnicima to potrebno”, kažu. Dodaju da je za LTE još prerano i da postoji više načina pokretanja 4G mreže “kada bude vrijeme za to”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Korisničku bazu kvazi-operatora tele2 čine uglavnom “prebjezi” iz drugih mreža koji su iza sebe ostavili velika dugovanja na ime neplaćenih računa pa su migraciju u tele2 shvatili kao idealnu priliku za nastavak svojih već uhodanih trikova i manevara za izbjegavanje plaćanja usluge ili za prakticiranje zakonski sumnjivih aktivnosti raznih vrsta i oblika. Tele2 je pak s druge strane shvatio da u takvim okolnostima, a i s obzirom na svoj princip minimalizma u ulaganju, preslikanog na kvalitetu pružene usluge (ne možeš tako malo platiti za uslugu, koliko malo možeš dobiti od te usluge) nema što tražiti u natjecanju za LTE kao mobilnoj infrastrukturi budućnosti koja je već počela.
A u ostalim zemljama u kojim poslujete “je vrijeme za LTE”, ali u Hrvatskoj “nije vrijeme”?
Rađe budite iskreni i recite da ne želite uložiti novac jer se mislite prodati ili zatvoriti, a ne podcjenjivati svoje korisnika na ovaj način.
Uključite se u raspravu