Od 110 zemalja svijeta Hrvatska je na 37. mjestu po indeksu digitalne kvalitete života. U Europi smo pak na 25. mjestu, pokazuje istraživanje nizozemske tvrtke Surfshark za 2021., a prema kojemu smo, u odnosu na 2020., pali za tri mjesta. Globalno su najbolje Danska, Koreja i Finska.
Istraživanje, koje tvrtka za kibernetičku sigurnost provodi treću godinu zaredom, prati pet stupova digitalnog života. Oni uključuju priuštivost i kvalitetu interneta, e-infrastrukturu, e-sigurnost i e-upravu.
Hrvatska najbolji stoji u području e-sigurnosti (10. mjesto). Slijedi e-infrastruktura (36. mjesto) pa kvaliteta interneta (48. mjesto). Najgore stojimo po priuštivosti interneta i e-upravi (53. i 55. mjesto).
Skupi mobilni internet
Tako je i ovo istraživanje potvrdilo ono što se po pitanju digitalizacije u Hrvatskoj najčešće kritizira – digitalizaciju države, odnosno e-uprava. Istraživači kažu da bi ista morala biti poboljšana za čak 40 posto ako želimo stići najbolje rangirane zemlje, a što su u ovom segmentu SAD i Južna Koreja. Iako stalno od vladajućih slušamo o ovim i onim projektima digitalizacije, očigledno je da je pred nama još mnogo posla.
Puno je posla i što se tiče priuštivosti interneta. Istraživanje Surfsharka tako kaže da Hrvati moraju raditi, da bi si priuštili mobilni internet, 56 puta više nego građani Izraela, koji imaju najpovoljniji mobilni paket od 1 GB mjesečno.
Za razliku od priuštivosti interneta, po pitanju brzine Hrvatska ne stoji loše, barem što se tiče mobilnog interneta – na 15. smo mjestu u svijetu. Međutim, velike su razlike između brzina mobilnog i fiksnog širokopojasnog interneta.
Primjerice, brzina je mobilnog 65.67 Mbps/s (čime smo 15. u svijetu), dok su brzine fiksnog 45,88 Mbps/s što nas stavlja na 61. mjesto u svijetu. Najbrži širokopojasni internet pak ima Singapur s 230,22 Mbps/s.
Najbolji smo u e-sigurnosti
Globalno najbolje rangirana Danska prva je u priuštivosti interneta i u e-infrastrukturi. Što se kvalitete interneta tiče, najbolja je Južna Koreja.
U Europi je primjerice u toj kategoriji najbolja Švicarska. Hrvatska je na 48. mjestu, međutim po stabilnosti je mobilnog interneta jako loša te smo u tom području među najgorima u svijetu, na 101. mjestu od 110 istraživanih zemalja.
Što se e-sigurnosti tiče najbolja je, zanimljivo, Grčka. Inače, jedino u toj kategoriji Hrvatska je svrstana u vodećih 10 zemalja.
U svim ostalim promatranim područjima, kojima nizozemska kompanija Surfshark mjeri kvalitetu digitalnog života, imamo puno posla. To smo, doduše, i znali i tome svakodnevno svjedočimo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu