Cyber kriminalaci, koji su od početka godine napadali korisnike internetskog bankarstva u Hrvatskoj, sumnja se da su ukrali ukupno 1,8 milijuna kuna, doznaje Poslovni dnevnik.
Podaci su to do kojih je svojim kanalima došla središnja banka HNB kojoj su sve druge banke u Hrvatskoj obvezne prijaviti sve značajnije sigurnosne incidente. Policija pak radi na tome da se otkrije identitet kriminalaca i novac vrati.Dejana Rebernik, šefica ureda za odnose s javnošću NHB-a kaže da se u posljednje vrijeme obujam i intenzitet napada znatno smanjio."Prema dostupnim podacima, stvarno je provedeno, odnosno u konačnici otuđeno i isplaćeno, manje od šest posto iznosa potencijalno neovlašteno zadanih transakcija, u ukupnom iznosu nešto manjem od 1,8 milijuna kuna", kaže Rebernik.Dodaje da dobivaju informacije da se žarište napada preselilo na druge države Europske unije.
Za Hrvatsku ističe da je sada intenzitet napada znatno manji."Međutim, treba napomenuti da opasnost od daljnjih napada na internetsko bankarstvo u Hrvatskoj i dalje postoji", kaže Rebernik. Navodi da na ovom slučaju aktivno radi Ministarstvo unutarnjih poslova i da će točne okolnosti provođenja neovlaštenih transakcija biti poznate po završetku predmetnih istražnih radnji i forenzičkih analiza. Inače, Hrvatska ima neke od najboljih stručnjaka za digitalnu forenziku u EU. Krajem prošle godine hrvatski konzorcij predvođen zagrebačkom tvrtkom INsig2 osvojio je pet milijuna eura vrijedan posao OLAF-a kojem je cilj obrazovati o digitalnoj forenzici tisuću policijskih istražitelja iz EU. U konzorciju su još Fakultet organizacije i informatike iz Varaždina, riječka tvrtka Ventex, zatim TMD Travel i američka tvrtka AccessData. U HNB-u ističu da su veliku pozornost dali sigurnosti IT sustava banaka.
Rebernik navodi da ih banke temeljem Odluke o primjerenom upravljanju informacijskim sustavom moraju izvještavati o svim većim IT incidentima. HNB je dodatno od banaka tražio da uvedu sustav potvrde prijenosa novca na račune na koje to korisnici do sada nisu činili. Pojašnjava da je uz to od banaka zatražio da HNB obaviještavaju o svim potencijalno neovlaštenim transakcijama iniciranima putem internetskog bankarstva. To uključuje transakcije koje su provedene i isplaćene, transakcije koje su spriječene pa klijent često ni ne zna da su inicirane, te sve varijante između dviju navedenih. Upravo na temelju tih informacija HNB i ima podatak o razmjeru aktivnosti cyber kriminalaca, odnosno potencijalno ukradenom novcu. Rebernik je podsjetila da je HNB na svojim stranicima objavio detaljno pojašnjenje u vezi napada međunarodnih cyberkriminalaca. Tamo stoji da su banke dužne korisnike detaljno informirati o svojim uslugama i upozoriti korisnike kako se štititi, te da u slučaju sumnje na zlouporabu korisnici moraju odmah obavijestiti o tome svoju banku.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu