MAKERbuino i Me.mum, dva su hrvatska startupa koja ove godine izlažu na najvećem sajmu potrošačke elektronike na svijetu CES-u u Las Vegasu.
I prije službenog početka sajma, koji traje od utorka do petka i na kojem se očekuje više od četiri tisuće izlagača i više od 184 tisuće posjetitelja, Albert Gajšak, direktor i osnivač karlovačke tvrtke CircuitMess, koja proizvodi MAKERbuino, dao je intervju američkom Forbesu. Gajšakov je plan u SAD-u ugovoriti suradnju s lokalnim igračima u maloprodaji. SAD-e je pojedinačno najveće tržište za MAKERbuino na kojima još nema distributera, a CES je pravo mjesto za ugovaranje takvih poslova.
Pokazao mobitel
Prije tri godine na CES-u je hrvatski startup Bellabeat, koji je dotad imao 10 tisuća prodanih uređaja, ugovorio posao s američkim trgovcima Targetom i BestBuyjem za isporuku 65 tisuća komada svojih IoT uređaja vrijednih 42 milijuna kuna. Gajšakov CircuitMess do sada je isporučio više od tri tisuće "uradi sam" (DIY) igraćih konzola MAKERbuina, i to nakon što se tržišno dokazao s Kickstarter kampanjom u kojoj je skupio više od 100 tisuća dolara. Forbesu je Gajšak pokazao i prvu funkcionalnu verziju svog DIY mobitela, a za koji je Poslovnom dnevniku prošlog travnja potvrdio da je u razvoju.
Čudotvorna kamera
Drugi hrvatski startup koji izlaže na CES-u 2018. je Me.mum. Ovaj startup razvija tehnologiju koja pametni mobitel pretvara u kameru-detektor plodnih dana te tako ženama olakšava planiranje trudnoće. Me.mum su pokrenuli Hrvoje Bujas, aktivni hrvatski startup poduzetnik te Maja Bujas. Me.mum je kao veliko iznenađenje CES-a izdvojio BBC.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu