Odlučni da se transformiraju u pametan grad, u Velikoj Gorici ovih su dana poduzeli odlučujući korak. Grad je potpisao ugovor za izradu Smart City strategije s tvrtkom za strategijsko upravljanje Infodom. Razvojna agencije Velike Gorice VE-GO-RA tako se potvrdila kao jedan od od nositelja ideje o efikasnom upravljanju gradom, a riječ je o drugom hrvatskom gradu, nakon Dubrovnika, koji je zahtjevnom projektu pristupio na ovaj način.
Tvrdi to Suzana Krstić ravnateljica VE-GO-RA-e i direktorica VG Poduzetničkog centra podsjećajući na preporuke Svjetskog gospodarskog foruma da bi gospodarstvo trebalo poboljšati performanse u područjima poslovne sofisticiranosti i inovativnosti. Upravo je to, veli, jedan od razloga zbog kojih se Grad odlučio na projekt "Velika Gorica Smart City".
Garancija uspjeha
"Razvojne agencije Velike Gorice dio su nacionalnog gospodarstva i pridonose povećanju BDP-a, a infrastrukturnim uslugama podržavaju uspješnost drugih poslovnih subjekata", kaže Krstić. Priznaje da Grad pred sobom ima puno posla, ali uvjerava da dosadašnji rezultati pokazuju da će u naumu upisivanja na mapu pametnih gradova i uspjeti. "Ideja da postanemo dijelom mreže pametnih gradova datira iz 2012. kad je gradonačelnik Dražen Barišić predstavio Program Velika Gorica 2020., a u trenutku osnivanja razvojne agencije, temeljene na ideji o informatizaciji grada, stekli su se preduvjeti da dio tog programa dobije još veću važnost. Odmah smo detektirali preduvjete za implementaciju projekta i krenuli u realizaciju", prisjeća se Krstić.
Krajem 2014., u završnici izrade Strategije razvoja Grada, ICT su uključili kao prioritet te legalizirali postojeću distribucijsku telekomunikacijsku kanalizaciju (DTK). "Pokrenuli smo i projekt širokopojasnog interneta za područja koja nisu od interesa ulaganja operaterima, za Veliku Goricu i pet općina, vrijedan 15 milijuna eura. Grad je zatražio i dobio plan ulaganja za 2015. i uspješno ga u roku implementirao, vrijednost investicije bila je 3,3 milijuna kuna", kaže. Ove godine s infrastrukturnim operaterom postignu je dogovor i planirana vrijednost investicije u DTK infrastrukturu iznosi 8,2 mil. kuna.
Kreću pilot projekti
"Osim već implementiranih dijelova projekat pametne rasvjete i pametnog prikupljanja i zbrinjavanja otpada, lani su osigurani i preduvjeti za internu edukaciju, ali i pokretanje pet pilot projekata ukupne vrijednosti 600.000 kuna", najavljuje Krstić. Grad u ovome, ističe, nije imao potrebu financijskog angažmana te su zastupljene bile i hrvatske tvrtke kao nositelji i te Hrvatski telekom, na čijoj se infrastrukturi odvija poslovanje, kao partner. "Nastavno na rezultate navedenih pilota, ali i smjernica strateškog dokumenta u izradi, definirati će se slijedeće projektne aktivnosti kroz akcijski plan".
Korak ka statusu pametnog grada je i projekt E-punionica vrijednosti 450.000 kuna kojim se Gorica pridružila krugu hrvatskih gradova s javno dostupnu uslugu punjenja električnih vozila. Dosad je na razvoj projekta pametnog grada, kaže Krstić, utrošeno zapravo vrlo malo vremena s obzirom na sve što je učinjeno. "Govorimo zapravo o razdoblju od jedne godine. Sve te aktivnosti tek su dio preduvjeta osiguravanja potrebne infrastrukture. Važno je bilo dobiti podršku Gradske uprave te ostalih sudionika projekta te osigurati resurse i odabrati kvalitetne ljude", kazala je uz poruku da treba postići sinergiju centralne i lokalne uprave, gospodarstva i sveučilišta, a pritom ne zanemariti participaciju nevladinih udruga kao ni zaštitu prirode i okoliša.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu