Također bi bila zabranjena prodaja punjača u paketu s uređajima na području Europske unije, piše tportal.
Cilj je smanjiti stvaranje elektroničkog otpada, ponajprije onog vezanog uz pametne telefone, tablete, slušalice, kamere i zvučnike.
Zasad nije jasno zašto, ali čini se kako ista pravila neće vrijediti za e-čitače i bežične punjače, piše Tech Radar. Kao zajednički standard mogao bi biti predložen USB-C, koji je već 2018. godine bio ugrađen u nešto manje od trećine svih pametnih telefona prodanih u Europskoj uniji.
U Komisiji se nadaju kako će, nakon provedene javne rasprave i zakonodavne procedure, novi zakon stupiti na snagu tijekom 2024. godine. Nije izvjesno kako će do toga doista i doći, ali ovo je važan prvi korak prema ostvarivanju tog cilja.
Europski parlament je krajem siječnja 2020. godine izglasao rezoluciju kojom je zatraženo uvođenje univerzalnog punjača za mobitele i male elektroničke uređaje.
Proizvođači uređaja protive se ovim nastojanjima, koja su u raznim oblicima u Uniji prisutna već dulje od deset godina. Najglasniji među njima je Apple, koji uz iPhone i druge uređaje prodaje vlastiti konektor i utor za punjenje Lightning.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu