Na vraćanje važnosti industrije u Hrvatskoj pozornost skreće EIT Manufacturing Hub Hrvatska, kako bi podigli svijest o važnosti industrijske proizvodnje u cijeloj Europi kroz poticanje inovacija i stvaranje proizvoda i procesa visoke dodane vrijednosti.
Lansiran je njihov prvi projekt u RH – natjecanje EIT Manufacturing Innovation Challenge (EITMIC) za koje do 4. studenog traju prijave, a provode ga Sveučilište u Zagrebu i Fakultet strojarstva i brodogradnje.
Cilj je povezivanje proizvodnih tvrtki i inovativnih timova studenata, općenito inovatora sa startup scene, kao i poticanje otvorenih inovacija u proizvodnoj industriji, a za to su partneri Podravka, JGL, Vertiv Croatia i Ferro-Preis.
Prilika koja se ne propušta
“Samim time što su kompanije odlučile objaviti svoje izazove učinile su velik korak prema inovacijama koje dolaze izvan njihovog kruga”, kaže voditelj projekta Miro Hegedić, docent na FSB-u.
Dodaje kako je ovo jedinstvena prilika da se prijave startupi koji trebaju jakog partnera i korisnika s kojim mogu testirati svoja rješenja. Kompanije su, ističe, spremne poslušati nove ideje te odabrati najbolje s kojima će se dalje raditi na razvoju rješenja.
“Ovo je prvi korak da inovatori dođu bliže kompanijama te nakon povezivanja nastave suradnju, a kompanije su ih spremne nagraditi za najbolje ideje, nakon čega se i pokreće tako uspostavljena suradnja”, pojašnjava Hegedić.
Maša Safundžić Kučuk, direktorica Istraživanja i razvoja u JGL-u, kaže da su se u EIT Challenge uključili zbog želje za dijeljenjem znanja, te umrežavanja vlastitih i vanjskih stručnjaka. Žele da mladi znanstvenici i javnost vide konkretnu primjenu teorijskih znanja, a izabrali su jedan od izazova iz svakodnevnog poslovanja i na njemu bazirali zadatak.
“Želja nam je da timovi koji se jave na JGL-ov Challenge zarone duboko u problem i osmisle kako zaobići ograničenja koja su nas sprječavala da do kraja riješimo problem. Inovacija u farmaceutskoj industriji ne mora se uvijek odnositi na novi proizvod, nama najčešće treba rješenje postojećeg problema, ili kako brže i bolje provesti naše procese.
Ovo je prvo partnerstvo s EIT iz kojeg očekujemo prvenstveno nove suradnje i razmjenu ideja, te u konačnici rješenje izazova. Nadamo se daljnjoj suradnji – što s grupama koje se jave na izazov, što s EIT Manufacturing Hubom”, kaže Safundžić Kučuk.
U skladu s vizijom inovativne organizacije, Ferro-preis želi unaprijediti postojeći pristup planiranju proizvodnje, vodeći se najnovijim saznanjima i metodama planiranja, uzevši u obzir glavna ograničenja, navodi direktor financija Ferro-Preisa David Matulin.
Naime, u njihovoj ljevaonici proizvodi se prema MTO (“make to order”) principu kako bi se učinkovito upravljalo zalihama, likvidnošću i shodno tome troškovima. Podravkin izazov na ovom natjecanju glasi: Kako bismo mogli preciznije predvidjeti potražnju kupaca za točnije planiranje opskrbe?. Ovo je i prvi primjer njihovog partnerstva u okviru navedenog HUB-a.
“Inovacije, suradnja s akademskom zajednicom te agilnim i inovativnim startupovima u svakoj je industriji postala potreba, kako bi proizvodne kompanije uspjele pratiti promjene u poslovanju i slijediti želje svojih kupaca i potrošača.
Podravkina želja je dodatno povećati razinu usluge potrošačima, uz optimalno korištenje radnog kapitala kako bi i nadalje ostala uspješna kompanija”, navode iz Podravke.
R&D kao imperativ
Vertiv Croatia i sam počiva na inovacijama te potiče razvoj lokalnog talenta. Rado su se, kažu, odazvali projektu jer pruža posebnu priliku mladim inovatorima da osmisle nova rješenja i razmjene ideje kako bi se poboljšali procesi u kompanijama poput njihove. Inovacije u industriji podatkovnih centara nikad nisu bile kritičnije i suočeni su, kažu, s digitalnom disrupcijom iz raznih kutova.
“Na globalnoj razini Vertiv se obvezao udvostručiti svoje ulaganje u istraživanje i razvoj te inženjerske talente do 2023. godine. To je pokretač koji oživljava inovacije, pomažući nam da uvedemo nove proizvode i usluge brže nego ikad te zadovoljimo rastuće potrebe naših kupaca.
Kao primjer, naš novi proizvodni pogon u Rugvici može se pohvaliti s najnovijim tehnologijama, proizvodnim procesima, alatima i laboratorijima za testiranje. Osmišljen je tako da može pružiti široki spektar prefabriciranih modularnih rješenja, kabelskih postaja koje pokreću internet spajajući svijet pa sve do podatkovnih centara prema specifičnim zahtjevima kupaca.
Time smo ukazali našu ustrajnost prema inovativnosti, rastu te ono najbitnije – zapošljavanju lokalnog talenta”, poručuju iz kompanije Vertiv Croatia.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu