Američki proizvođač procesora Intel u ponovljenim je pregovorima o kupnji najveće akvizicije u svojoj povijesti.
Prema navodima upućenih izvora Reutersa, tehnološki div namjerava preuzeti Alteru, manjeg proizvođača "programabilnih procesora", kako pojašnjavaju, i to za više od 16 milijardi dolara. Izvori Financial Timesa pak spominju brojku do 15 milijardi dolara. No, i u tom slučaju radilo bi se o najvećoj Intelovoj akviziciji ikada. Menadžment Altere navodno ima na stolu ponudu od 54 dolara za dionicu što znači premiju od 15 posto na trenutnu burzovnu cijenu. Prema pisanju Reutersa, posao bi mogao biti sklopljen i objavljen najranije ovog tjedna.
54dolara
za dionicu Altere ponudio je Intel, 15 posto više od cijene na burzi
Obje kompanije odbile su komentirati medijske napise. Po objavi vijesti, dionica Altere na tehnološkoj je burzi Nasdaq u petak skočila za četiri posto na preko 48 dolara. Inače, ovo je drugi put da najveći svjetski proizvođač čipova juriša na Alteru, tvrtku s 3000 zaposlenih u 19 država. Intel je u travnju, nakon višemjesečnih pregovora, također ponudio 54 dolara za dionicu, ali je Altera tada tu ponudu odbila. Međutim, kvartalno izvješće nakon odbijanja ponude pokazalo je značajan pad Alterinih prihoda, pa se kompanija suočila i sa javnom kampanjom dijela dioničara koji su zahtijevali obnovu razgovora s Intelom. Analitičari smatraju da bi kupnja Altere pomogla Intelu u daljnjem smanjenju ovisnosti proizvodnog portfelja od sve manje tržišno zanimljivog segmenta osobnih računala.
Naime, Altera se bavi proizvodnjom čipova koji se koriste u telekomunikacijskoj i bežičnoj opremi, vojnoj opremi te automobilskoj i procesnoj industriji. No, najveća je prednost Alterinih čipova u odnosu na Intelove što mogu biti izmijenjeni nakon proizvodnje kako bi dobili drugačiju funkciju.
Najveći kupci proizvoda ove kalifornijske kompanije su kineski Huawei te švedski Ericsson. Ciljanje takve mete uklapa se u Intelovu strategiju ponovnog okretanja proizvodnji koju je naznačio izvršni direktor Brian Krzanich nakon što je prije dvije godine zasjeo na čelo kompanije. Međutim, označava i početak većeg trenda konsolidacije među proizvođačima čipova, ocjenjuju analitičari. Tako je Avago Technologies u četvrtak sklopio ugovor o kupnji Broadcoma za 37 milijardi dolara. To je najveće spajanje u toj branši.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu