Ekonomski analitičari najavljuju kako Hrvatsku očekuje najveći pad BDP-a u posljednjih 20 godina kao posljedica koronakrize koja je umrtvila hrvatsko gospodarstvo tijekom lockdowna i znatno utjecala na turističku sezonu.
Ono malo gospodarskih aktivnosti koje su se odvijale u proljetnim mjesecima, postojale su ponajviše zbog digitalnih rješenja koja su omogućila dislocirani rad.
S obzirom na neizvjesnu jesen, kako s epidemiološke, tako i s gospodarske strane, ICT sektor pojačano priprema rješenja koja bi trebala premostiti poteškoće s naplatom i likvidnošću poslovnih subjekata.
Zbog lockdowna rekordni pad
“Iako još nemamo konkretne podatke o potrošnji, izvozu ili proizvodnji na početku drugog tromjesečja, kao i točnih podataka o turističkoj sezoni koja se primiče kraju, očito je kako je lockdown izazvao rekordni pad osobne potrošnje što je i u 2009. godini bio jedan od uzroka nemogućnosti naplate potraživanja u brojnim kompanijama.
Kako bismo izbjegli takav scenarij, razvili smo inovativnu platformu PlatiMe koja će korisnicima omogućiti slanje ponuda i sklapanje ugovora o prodaji kratkoročnih nedospjelih potraživanja”, ističe Marko Emer, predsjednik Uprave servisa Moj-eRačun, jednog od inicijatora ove platforme.
Kako navodi, platforma je nastala na ideji usluge qPay koju je ovaj informacijski posrednik najavio prije nekoliko godina, no uz bitnu razliku samog načina sudjelovanja zainteresiranih strana, kao i mogućnosti investiranja.
“Informacijski posrednici imaju ključnu, zakonski uređenu, ulogu u razmjeni poslovnih informacija među korisnicima njihovih usluga. Mi povezujemo kupce i dobavljače, među kojima su i javna tijela te poslovni subjekti.
Većina ima isti problem, a to je period naplate potraživanja od 35 do 55 dana. U vremenima u kakvima se trenutno nalazimo, za mnoge će tako dug period naplate biti neizdrživ. Ideja je pošiljateljima eRačuna omogućiti fleksibilnu skupnu ili pojedinačnu kontrolu eRačuna koje želi izložiti na platformi s ciljem brže naplate tih potraživanja od strane investitora. Ono što informacijski posrednik tu osigurava je nedvojbena identifikacija i privola svih dionika u procesu da se slažu s objavom informacija o računu koji je ponuđen“, pojašnjava Emer.
Specifičnost ove platforme je što će se cijeli proces provoditi digitalno, što donosi brojne prednosti kada govorimo o efikasnosti i brzini realizacije.
“Poslovni odnos među dionicima sklapat će se potpisom eUgovora, što odmah skraćuje sam postupak za nekoliko dana i daje nedvojbeno točne podatke kada je nastao poslovni odnos. U tom smislu brža je naplata, kao i veća sigurnost uključenih strana.
Od trenutka kada je račun izlistan na platformu do trenutka kada je investitor dao ponudu može proći od 5 minuta do maksimalno 24 sata, što jamči veću likvidnost uz maksimalnu sigurnost prema pravilima platforme, a bez opasnosti da papirnati ugovori među dionicima putuju danima poštom“, ističe Saša Stanković, product menadžer na čelu platforme PlatiMe.
Vezano uz sigurnost podataka, Emer ističe kako svaki dionik ima posebnu ulogu u procesu koja je jasno propisana općim uvjetima i pravilima sudjelovanja na platformi.
Kao što je rečeno, korisnik sam bira koje račune i u kojem obujmu će izlistati, no pod uvjetom da stvarni kupac da potvrdu da je riječ o točnom podatku. Informacijski posrednik u te podatke nema uvid.
Brži oporavak
“PlatiMe jamči fer i ravnopravno nadmetanje kroz isticanje ponuda, ali uz ključnu stavku, a to je identifikacija svih dionika i pristanak sudjelovanja na platformi. To znači da kupac mora neosporno potvrditi da su podaci s računa točni prije nego se račun izlista na platformi“, pojašnjava Emer.
S obzirom na neizvjesnu jesen i izazovni gospodarski period prema nama, ICT stručnjaci okupljeni oko PlatiMe ističu kako je brzi cash-flow koji će platforma osigurati zasigurno jedno od rješenja koje bi moglo ubrzati gospodarski oporavak kako bismo izbjegli duboku recesiju iz kakve smo tek nedavno izašli.
„ICT je jedna od najvažnijih gospodarskih grana, iako nije toliko u fokusu javnosti kao, primjerice turizam, što dokazuju i digitalna rješenja koja su proizašla iz domaćih tvrtki i koja su omogućila kompanijama da čak i u periodu najstrožih epidemioloških mjera nesmetano obavljaju svoju djelatnost. I u periodu gospodarskog oporavka ICT će preuzeti kormilo kako bi svojim rješenjima potpomogao gospodarsku aktivnost, što uostalom i je intencija iz koje je nastala platforma PlatiMe.
Kreirali smo digitalni prostor na kojem se spajaju oni koji žele poboljšati ili zadržati likvidnost s onima koji su spremni investirati na domaćem tržištu i tako osigurati brži oporavak domaćeg gospodarstva“, zaključuje Stanković.
Sadržaj omogućio Moj-eRačun