Hrvatsko informatičko (IT) tržište u prošloj je godini zabilježilo tek blagi porast vrijednosti u odnosu na 2012. od 0,7 posto, dosegnuvši 6,17 milijardi kuna ili 1,08 milijardi američkih dolara, ali se zato s obzirom na najavljene projekte ove te do 2018. očekuje da će to tržište rasti prosječno godišnje za oko 7 posto.
Istaknuli su to predstavnici analitičke kuće IDC Adriatics na današnjem susretu s novinarima pri čemu su analitičar te kuće Ivan Juras te regionalna direktorica Ana Papež objasnili da se tako relativno visok rast IT potrošnje u ovoj i idućim godinama očekuje zbog brojnih ulaganja u IT projekte.
Među njima je svakako najveći 'zalogaj' priprema i ulaganje u IT infrastrukturu za ulazak Hrvatske u schengenski prostor, kao i brojni drugi projekti vezani za EU fondove.
Iako se taj porast čini dosta velikim, to je zapravo povratak na rezultate iz predkrizne 2006. i 2007. od kada je u Hrvatskoj IT tržište padalo ili u najboljem slučaju stagniralo u ponekoj godini, napomenuo je Juras.
U IDC-u očekuju da bi vrijednost IT tržišta u 2018. porasla na 1,5 milijardi dolara.
Tome bi ove i u daljim godinama trebala pridonijeti i implementacija treće razvojne platforme poput big data aplikacija, porast računarstva u oblaku i mobilnih aplikacija te korištenje društvenih mreža u svakodnevnom poslovanju, naglasila je Papež dodajući da su to pozitivni globalni trendovi koji se polako prelijevaju i na domaće IT tržište.
Za lanjski porast vrijednosti IT tržišta te općenito nešto bolje stanje nego u godini prije Papež je kazala da je velikim dijelom priodnijelo uvođenje fiskalizacije, otvaranje novih data centara, ali i ulazak Hrvatske u EU te buđenje start-up projekata i kvalitetnija suradnja izvozno orijentiranih ponuđača IT usluga i softverskih aplikacija.
Većina tehnoloških kategorija u 2013. je u Hrvatskoj, po tržišnoj analizi IDC Adriaticsa, pokazala poraste, a najviše su u segmentu hardvera rasle isporuke pametnih telefona i tableta. Ispisni uređaji (printeri) zabilježeli su umjereni rast, dok su najviše pale isporuke stolnih i prijenosnih računala te uređaja za pohranu podataka.
IT usluge bile su najveća zasebna kategorija koje su u IT potrošnji ili vrijednosti IT tržišta lani sudjelovale s 31 posto, dok je udjel tzv. pakiranog softvera 16 posto.
Pritom je najveći udjel među tvrtkama za IT usluga imao Combis, koji je zadržao i vodeću poziciju, te Microsoft na tržištu pakiranog softvera, dok je HP prvi na cjelokupnom tržištu računala i ispisnih uređaja u prošloj godini.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu