Bilo to zbog zamora uslijed trošenja, bilo zbog zaostajanja za najnovijim Wi-Fi standardima, i ove uređaje treba povremeno nadograditi. Veliko je pitanje, doduše, kada? Kako znati da trebate nadograditi svoj ruter? Koliko dugo on uopće traje?
Ne postoji određeni rok trajanja za rutere, no zbog napretka tehnologije i novih standarda vrijeme za nadogradnju obično nastupa nakon pet do deset godina.
Kao i sa svim tehnologijama, brojni čimbenici utječu na životni vijek rutera, poput toga koliko se dobro brinete o njemu, gdje ga držite, kakvo je njegovo radno opterećenje i više. Još jedan faktor odnosi se na to radi li s najnovijim Wi-Fi standardima. Nema smisla kupovati najnovije i najbolje prijenosno računalo s tehnologijom Wi-Fi 6E ako je vaš Wi-Fi usmjerivač zaglavio s Wi-Fi 5. Jednostavno neće moći isporučiti Wi-Fi brzine koje očekujete.
Osim toga, sama starost obično znači prljavštinu i prašinu. Možete imati savršeno čistu kuću (ili drugo lokalno okruženje), ali tijekom godina prašina će pronaći svoj put do rutera i početi polako degradirati njegov hardver.
Za razliku od većine drugog računalnog hardvera, Wi-Fi ruter većini ljudi nije na popisu predmeta koje treba rastaviti i očistiti, piše Makeuseof, a prenosi tportal.
Kada biste trebali nadograditi ruter?
Postoji nekoliko jasnih znakova da biste trebali nadograditi ruter, uz gore spomenut vremenski okvir u kojem se očekuje da će dobro raditi. O nadogradnji se isplati razmišljati u sljedećim situacijama:
- Imate usmjerivač deset ili više godina. Postoji velika vjerojatnost da više ne koristi najnovije Wi-Fi standarde, što će izravno utjecati na Wi-Fi brzinu i sigurnost.
- Počinjete primjećivati niže brzine Wi-Fi mreže, probleme s povezivanjem itd. Također možda opažate da ponovno pokretanje rutera samo privremeno rješava ove probleme umjesto da ih potpuno otkloni.
- Primijetili ste da je Wi-Fi ruter vruć na dodir. Usmjerivači mogu raditi topli, posebno kada su pod značajnim opterećenjem, ali bi se potom trebali ohladiti. Ako je vaš ruter stalno vruć, možda je vrijeme za njegovu promjenu.
- Ruter više ne prima ažuriranje firmvera, što znači da je njegovo razdoblje podrške završilo i više neće dobiti ispravke grešaka, sigurnosne zakrpe i tako dalje.
- Zamjena usmjerivača pružatelja internetskih usluga. Prebacivanje s ISP rutera na usmjerivač kupljen u trgovini (kao što su Linksys, Netgear, Asus itd.) dolazi s nizom prednosti. Ne samo da ćete postati vlasnikom hardvera koji kupujete, već ćete imati potpunu kontrolu nad njim.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu