U prvoj polovici godine tri najveća telekomunikacijska operatera, koja čine glavninu ulaganja na tržištu, povećala su kapitalne investicije za 39,73 posto na 849 milijuna kuna (112,7 milijuna eura). Znatniju investicijsku živost, upozoravaju analitičari, sada prvenstveno koči nekonsolidirano tržište.
Ekonomski analitičar Ante Babić kaže da se u Hrvatskoj i regiji očekuje još ulaganja u telekomunikacije."U cijeloj regiji se očekuju daljnja ulaganja u telekomunikacije jer je to sektor koji nije zasičen investicijama, ali u Hrvatskoj će na to utjecati i činjenica da smo ušli u EU i da nam predstoji konsolidacija tržišta i poslagivanje odnosa lokalnih tvrtki s maticama unutar EU", kaže Babić koji očekuje pregrupiranja na relaciji Deutsche telekom – Hrvatski telekom, Telekom Austria – Vipnet i Telenor – Tele2.
HT vodeći
Jedan investicijski savjetnik, koji je želio ostati anoniman, pojašnjava da se u Hrvatskoj mora dogoditi konsolidacija u telekomunikacijama te da po tom pitanju svi čekaju što će napraviti HT. Brojke pokazuju da je taj operater, nakon 2011. godine, kada ga je po investicijama pretekao Vipnet, pojačao ulaganja. U prvoj polovici ove godine HT je ponovno vodeći investitor u sektoru. Ulaganja je do kraja lipnja povećao za 64,9 posto na 612 milijuna kuna. Slijedi ga Vipnet koji je, unatoč akvizicijama nekoliko manjih konkurenata, kapitalne investicije smanjene za 3,6 posto na 219,2 milijuna kuna. Tele2 je pak udvostručio ulaganja na 2,4 milijuna eura. Investicijski savjetnik pojašnjava da na ulaganja značajno utječe činjenica da hrvatsko tržište nije njemačko. "Ne govorimo ovdje o tržištu na kojem ima više operatera i dosta jakih alternativnih telekoma, ali i veličinu da bi mogli očekivati veću investicijsku živost", pojašnjava.Kaže da očekuje da HT realizira planove širenja u ICT, energetiku, optičku infrastrukturu i regiju, gdje je između ostalog sada na prodaju i Telekom Slovenije jer će to otvoriti prostor i za dodatne akvizicije u Hrvatskoj.
"Naglasak će zasigurno biti na investicijama izvan sektora, takozvanim komplementarnim područjima, poput energetike, a to bi moglo povećati ukupan broj preuzimanja u Hrvatskoj", kaže investicijski savjetnik.Burzovni analitičar Roman Rinkovec kaže da ulaskom u EU operateri mogu očekivati daljnji pad prihoda zbog nove regulative i da će stoga biti skloniji ulaganjima, kako u razvoj ponude tako i u širenje tržišta. "Operateri već duže vrijeme najavljuju ulaganja i upozoravaju da postoji niz prepreka zbog kojih ih ne mogu realizirati počevši od regulatornih prepreka pa sve do investicijske politike", kaže Rinkovec. Ante Babić ističe da očekivana konsolidacija neće biti samo lokalna već će se djelom odvijati na razini EU. "Pružanje usluga danas se tehnički može rješiti i na udaljen način, odnosno za neke stvari više neće biti nužno investirati lokalno, a kako smo mi unutar EU dok većina regije nije to nas može staviti u nešto nepovoljniji položaj po pitanju privlačenja investicija", kaže Babić. I Babić i Rinkovec slažu se da bi operatere, a pogotovo HT, trebalo potaknuti da više ulaže u istraživanja i razvoj, posebno najefikasnije oblike, poput ulaganja u poslovne inkubatore i startupe. "Dok se HT, kao dominantna kompanija na telekomunikacijskom tržištu u tom smislu ne počne mijenjati, neće se mijenjati ni drugi", tvrdi Babić.
Ozbiljan problem
Petar Čavlović, predsjednik Udruženja za telekomunikacije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, kaže da je broj operatera sve manji. Naime, u predstečajnoj nagodbi su tri najveća alternativna fiksna operatera Optima telekom, H1 Telekom i Metronet."U industriji se pripremaju ozbiljniji razgovori na ovu temu, jer se tržište mora konsolidirati, otvoriti dolasku konkurencije i riješiti pitanja koja više nisu isključivo samo lokalna već na nivou EU", zaključuje Čavlović.
Preuzimanja i spajanja
Svako peto u telekomunikacijama
Za razliku od Hrvatske, telekomunikacijski sektor je u EU u prvih šest mjeseci ove godine postao investicijski najdinamičniji. Prema podacima tvrtke Dealogic, u Europi je do kraja lipnja najavljeno preuzimanja i spajanja vrijednih gotovo 60 milijardi eura. Tako se praktički svako peto preuzimanje i spajanje u Europi događa u telekomunikacijama, a u investicijskim krugovima očekuje se da će se taj trend nastaviti. U regiji taj trend prate Slovenija gdje se očekuje prodaja Telekoma Slovenije, te regionalni div United Group. U Hrvatskoj su umjesto toga odvijaju predstečajne nagodbe.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu