Podsjećajući da su Europska komisija (EK) i Agencija EU-a za mrežnu i informacijsku sigurnost (ENISA) 29. siječnja predstavile alatni okvir ili tzv. Toolbox za 5G, koji predstavlja zajednički odgovor svih zemalja članica EU na moguće rizike koje bi izgradnja i uporaba 5G mreža mogla predstavljati u budućnosti, iz HAKOM-a za Hinu objašnjavaju da je to zapravo skup preporuka za mjere koje se mogu koristiti za umanjivanje identificiranih rizika u procesu uvođenja i primjene 5G mreža pete generacije.
"Time su bile obuhvaćene sve države članice tako što su procjene rizika bile provedene na nacionalnim razinama i na razini EU-a, a potom i objavljene u listopadu prošle godine. HAKOM je u tome dogovorom svih relevantnih tijela koja sudjeluju u radu Nacionalnog vijeća za kibernetičku sigurnost imao ulogu koordinatora prilikom nacionalne procjene rizika", otkrivaju iz te regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, ističući da je njihova nacionalna procjena rizika bila i jedan od 28 ulaznih dokumenta za spomenutu zajedničku europsku procjenu rizika.
Ono što sada slijedi je da nacionalna radna skupina koju koordinira HAKOM iz tog 'toolboxa' EK izabere alate i odredi kriterije za proizvođače i dobavljače opreme koji žele raditi u Hrvatskoj, dok će domaći operatori moći nabavljati opremu i rješenja od svih proizvođača koji zadovolje te zadane kriterije.
"Koliko nam je poznato, svi proizvođači opreme su zainteresirani za hrvatsko tržište i očekujemo da će ozbiljno pristupiti zahtjevima koje će pred njih postaviti izabrana rješenja iz 'toolboxa", poručuju iz HAKOM-a, dodajući da je sada važno da Hrvatska kao država članica EU-a po tom pitanju djeluje koordinirano sa svim drugim članicama i da se svi drže zajedničke metodologije.
Naglašavaju i da je EU vrlo ozbiljno pristupila pitanju sigurnosti budućih 5G mreža te stoga i u HAKOM-u smatraju da je uloženi napor rezultirao kvalitetnim okvirom za ublažavanje rizika te da europska rješenja mogu biti primjer i drugim zemljama u svijetu.
Dodjela frekvencija za 5G moguća do kraja ove godine
Na pitanje kada se može u Hrvatskoj očekivati dodjela frekvencija za 5G, iz HAKOM-a odgovaraju da je od 18. listopada 2019. do 20. siječnja 2020. provedena javna raspravu o budućoj dodjeli frekvencijskih pojaseva 700 MHz, 1500 MHz, 3,6 GHz i 26 GHz s ciljem informiranja dionika na tržištu i javnosti o namjeri dodjele spektra za 5G mreže te ispitivanja stanja na tržištu u smislu potreba za spektrom za pojedine korisnike.
"Do kraja veljače ove godine HAKOM će na osnovu rezultata te javne rasprave odlučiti koji postupak dodjele spektra pokreće i koje će frekvencijske pojaseve dodjeljivati. Rokovi za temeljne frekvencijske pojaseve predviđene za implementaciju 5G tehnologije (700 MHz, 3,6 GHz i 26 GHz) vezani su uz rokove propisane Europskim zakonikom elektroničkih komunikacija (European Electronic Communications Code – EECC – Direktiva (EU) 2018/1972) i Odlukom (EU) 2017/899 Europskog parlamenta i Vijeća o uporabi frekvencijskog pojasa 470-790 MHz u Uniji", kažu iz HAKOM-a.
Napominju i da zajednički EU vremenski plan uvođenja 5G uključuje, uz ostalo, i identifikaciju i pokrivanje barem jednog većeg grada do kraja 2020. te neprekinuto 5G pokrivanje urbanih područja i glavnih zemaljskih transportnih putova do 2025.
Prvi 5G grad u Hrvatskoj već je odabran, Osijek, te operatori sami s tim gradom dogovaraju koje specifične primjene će pružati kao i s tim povezana ulaganja.
"S obzirom na sve to, HAKOM planira dodjelu frekvencijskih pojaseva namijenjenih implementaciji 5G tehnologije provesti do kraja 2020.", najavljuju iz te agencije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu