Program Nuqleus koji je krajem prošle godine nastao u sklopu FER-a i Inovacijskog centra Nikola Tesla (ICENT), otvorio je prijave za drugu fazu, onu startup inkubacije. Prijave su otvorene do 12. ožujka, a 12 najboljih timova i projekata proći će tromjesečni Nuqleusov program.
Cilj je programa naučiti startupove kako validirati ideju, definirati poslovni model te razviti MVP (minimalno vitalni proizvod). Ta, ali i druga važna znanja i vještine (poput istraživanja tržišta, zaštite intelektualnog vlasništva, prikupljanja investicije, prezentacije) dobit će od vrhunskih mentora, a koji će na tjednoj bazi održavati radionice i predavanja.
Nastavak je ovo prve faze programa Nuqleus u kojoj se radilo na formiranju ideja i timova. Matija Srbić, voditelj Nuqleusa, ističe da su vrlo zadovoljni tijekom programa.
“Imali smo velik broj prijava već formiranih timova sa znanstveno-istraživačkih institucija kojima je nedostajao netko s druge, odnosno poslovne strane, ali i 35 sudionika koji nisu imali niti tim, niti ideju.
Sve smo ih uključili u naše trodnevno događanje kako bi ih povezali i kako bi došli do konkretnih ideja na kojima bi mogli raditi u drugoj fazi”, objašnjava Srbić te dodaje da je do sada oformljeno 11 timova, i to tri iz nule.
Povezanost s FER-om
Svi oni, kao i timovi koji se odluče izravno prijaviti na drugu fazu za ulazak u Nuqleusov program inkubacije, morat će zadovoljiti određene kriterije.
“Po pitanju tehnologije tražimo timove koji nekoliko godina rade u specifičnom području, odnosno koji imaju specifična znanstveno-istraživačka znanja koja je teško kopirati, a koja žele komercijalizirati.
Tim mora biti vezan uz FER, ili kroz zaposlenika ili kroz profesora, ili mora koristiti neku od tehnologija dostupnih na FER-u, a moraju biti spremni posvetiti se projektu sljedeća tri mjeseca”, objašnjava voditelj Nuqleusa.
U konačnici cilj je Nuqleusa postati tvornica visokotehnoloških startupova. To planiraju postići povezivanjem znanstveno-istraživačkih institucija, kompanija i startupova, a koji će zajednički, uz pomoć respektabilnih stručnjaka svih profila, od onih iz znanosti do onih iz poslovnog svijeta i financija raditi na razvoju deeptech tehnologija, odnosno tehnologija nastalih na inženjerskim inovacijama ili znanstvenim otkrićima. Upravo toga u Hrvatskoj kronično nedostaje, povezivanja raznih svjetova s ciljem stvaranja novog i perspektivnog tehnološkog igrača.
Srbić ističe da su, sudeći po projektima iz prve faze, očekivanja vrlo velika. “Vidimo da u znanstveno-istraživačkoj zajednici postoje ljudi koji razmišljaju o komercijalizaciji, no dosad nije bilo programa koji bi im dao zaokruženu potporu.
Ljudima se teško odvažiti krenuti iz znanosti u poslovni svijet jer ne znaju od kuda uopće krenuti. Naime, za razliku od običnog startupa kojem je najčešće dovoljan laptop i dobra volja, u ovim je slučajevima to ipak složenije jer treba znati kako upravljati intelektualnim vlasništvom, a često je potrebna i skupa oprema”, kaže Srbić.
Podrška već etabliranih
Taj jedinstveni projekt u Hrvatskoj ima zadatak u tome im pomoći. Jedinstven je i po podršci, njegovi su industrijski partneri redom velike i etablirane tehnološke kompanije – AVL-AST, GDi, Infobip, InfoDom, Končar Digital te Rimac Technology.
U investicijskom odboru projekta sjede poduzetnici poput Damira Sabola, Izabela Jelenića, Alana Sumine… Kulminacija projekta je u srpnju kad će 12 najboljih timova predstaviti ideje i projekte na demo dayu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu