Europska svemirska agencija (ESA) u četvrtak je uložila 862 milijuna eura s ciljem da postane ključni igrač u istraživanju Mjeseca, potpisavši ugovor s tvrtkom Thales Alenia Space za izgradnju prvog teretnog vozila namijenjenog Mjesecu.
Daniel Neuenschwander, voditelj ljudskog i robotskog istraživanja u ESA-i, izjavio je da ugovor za početak razvoja i izgradnje robotskog lunarnog landera Argonaut predstavlja važnu prekretnicu u europskoj strategiji za jačanje autonomije u svemiru. Ovaj potez dolazi u trenutku kada se Europa priprema za moguće promjene u američkoj svemirskoj politici pod predsjednikom Donaldom Trumpom.
Pobijedili Boeing
“Ako Europa želi igrati značajnu ulogu u istraživanju Mjeseca, mora razviti vlastite sposobnosti”, rekao je Neuenschwander za Financial Times. “Argonaut je uistinu europski autonomni i svestrani pristup Mjesecu”.
Ugovor također predstavlja velik uspjeh za tvrtku Thales Alenia Space, poduzeće u kojem francuski Thales drži 67 posto udjela, a talijanski Leonardo 33 posto. Thales Alenia Space nadmašio je Airbus u natječaju za izgradnju lunarnog spuštajućeg modula – zapravo svemirskog kamiona dizajniranog za prijevoz 1,5 metričkih tona tereta na Mjesec. Njemačka tvrtka OHB osigurat će navigacijske i komunikacijske sustave.
Očekuje se da će Argonaut poletjeti na svoju prvu misiju oko 2031. godine, a nakon toga bi svake dvije godine trebao prevoziti teret na Mjesec. Prva misija, koja je trenutačno u fazi rasprave, mogla bi uključivati isporuku navigacijskih i telekomunikacijskih sustava ili energetskih sustava za proizvodnju i pohranu energije.
Cilj Argonauta nije samo povećati europsku neovisnost u istraživanju Mjeseca, već i iskoristiti NASA-in vodeći program Artemis, koji planira poslati ljude na Mjesec do 2027. godine. “Ovo puno znači za našu tvrtku,” rekao je izvršni direktor Thales Alenia Spacea, Hervé Derrey. Dodao je da se to za Europu može smatrati prethodnicom tehnoloških sposobnosti u razvoju, pružajući važnu mogućnost za transport eksperimenata i materijala u svrhu istraživanja Mjeseca.
Pogon tvrtke Thales Alenia Space u Torinu ima dugu povijest izgradnje svemirskih modula. Izradio je gotovo polovicu podtlačnih modula za Međunarodnu svemirsku postaju (ISS) i ključni je dobavljač u američkim i europskim svemirskim programima. Derrey je naglasio da je istraživanje ‘veliko rastuće tržište’ za njegovu tvrtku. Thales Alenia Space u 2023. godini ostvario je godišnje prihode od 2,2 milijarde eura.
Pobjeda na natječaju za Argonaut dobra je vijest za Thales Alenia Space i zato što tvrtka razmatra konsolidaciju određenih svemirskih sredstava s Airbusom usred pada tržišta velikih komunikacijskih satelita.
Velika prilika
Tržište istraživanja svemira bilježi procvat, dijelom zbog sve većeg globalnog interesa za ponovno slanje ljudi na Mjesec, a potencijalno i na Mars. Dužnosnici NASA-e više su puta naglasili da će razvoj takozvane lunarne ekonomije biti ključan za uspjeh budućih istraživačkih napora, uključujući trajnu ljudsku prisutnost na Mjesecu.
Prema izvješću konzultantske tvrtke Analysys Mason o lunarnom tržištu, objavljenom prošlog ljeta, misije na Mjesec između 2023. i 2033. mogle bi generirati prihode od 151 milijardu dolara, od čega će tri četvrtine dolaziti od vladinih naručitelja. Očekuje se da će infrastruktura i transport činiti oko 43 posto tog iznosa.
Derrey je istaknuo da bi Europa mogla steći prednost u području teretnih landera za Mjesec. “Do sada nitko nije pokazao sposobnost sigurnog slijetanja na Mjesec za ovu specifičnu svrhu. Europa i europske industrije imaju sve potrebne tehnološke sposobnosti za natjecanje na tržištu lunarnog slijetanja”, zaključio je Derrey.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu