Iako u potpunoj široj uporabi tek treba zaživjeti 5G mreža, već se ozbiljno radi na njezinoj nadogradnji na moderniji i snažniji standard 5G+, a što je jučer predstavio Hrvatski Telekom.
Iz HT-a naglašavaju da njihova 5G mreža ovih dana slavi prvu godišnjicu komercijalne uporabe te je trenutno dostupna za oko pola milijuna građana, a koristi je 100-tinjak tisuća HT-ovih pretplatnika.
Mogućnosti 5G+ mreže, koja je za sad u Hrvatskoj tek u eksperimentalnoj uporabi, više zbog nedostatka mobilnih telefona koji bi mogli koristiti tu tehnologiju, nego zbog samih odašiljača koje, kako sami ističu, HT može “sutra” instalirati, prezentirali su u sjedištu HT-a u Zagrebu gdje su na komercijalnom mobilnom uređaju iz Južne Koreje postignute brzine od 4 GBit/s te vrijeme odaziva mreže od samo 10 milisekundi.
Skok u performansama
Kako je pojasnio Boris Drilo, član Uprave Hrvatskog Telekoma i glavni direktor za tehniku i informacijske tehnologije, 5G+ mreža zasniva se na frekvencijama od 26 GHz koje je Hrvatski Telekom osigurao na natječaju za 5G spektar okončanom u kolovozu.
Time 5G+ mreža višestruko povećava performanse mobilne mreže u segmentu vršnih, srednjih brzina pristupa Internetu te skraćuje vremena odziva mreže.
Prikazane performanse mreže u bližoj budućnosti omogućit će razvoj novih i inovativnih usluga, a 5G+ mreža imat će značajnu ulogu u daljnjem razvoju e-mobilnosti u Hrvatskoj. Tim povodom Hrvatski Telekom je predstavio koncept usluge ažuriranja softvera za električne automobile te razmjene podataka sa servisnim centrom prilikom punjenja na e-punionicama.
“Danas pokazanim performansama 5G+ mreže pokazali smo koliko nas uzbudljiva budućnost čeka s 5G tehnologijom. Segment e-mobilnosti i električnih automobila samo je jedna od grana koja će doživjeti puni procvat zahvaljujući 5G-u.
Zbog velike širine spektra, 26 GHz frekvencijsko područje bit će ključno u budućnosti za ostvarivanje velikih kapaciteta, a ujedno i velikih vršnih brzina prijenosa. To će omogućiti razvijanje novih korisničkih usluga koje će moći koristiti veliki kapacitet i ultra-nisku latenciju kao što su, na primjer, campus mreže za industriju 4.0“, ističe Drilo.
Dodaje da će u segmentu električnih vozila 5G biti ključan za napredno korisničko iskustvo, još veću sigurnost i pouzdanost u odvijanju prometa. Procjenjuje se da će do 2030. na svjetskim cestama biti 41 milijun automobila povezanih s 5G-om.
S obzirom na to, nužna je u potpunosti pouzdana i napredna mrežna infrastruktura za podršku EV punionicama. Iako se u javnosti spekulira o primjeni 5G tehnologije u modelu autonomnih vozila, iz HT-a ističu da u narednih 10-ak godina ne očekuju neki bitniji pomak u tom smjeru te da s 5G+ mrežom žele pružiti veće mogućnosti i komoditet u korištenju klasičnih električnih vozila.
Ključ tranzicije
Goran Ježić, direktor tvrtke Business Computer Systems koja ima urede u Zagrebu, Bjelovaru i New Yorku, navodi da je brz i siguran prijenos podataka nužan za uspješnu tranziciju ka punoj primjeni e-mobilnosti, a uvođenje novih funkcionalnosti i mogućnosti 5G mreže pozitivno se odražava na vezane industrije kod kojih dolazi do daljnjeg ubrzanog razvoja, do većeg ulaganja u sigurnosne aspekte rješenja i proizvoda te infrastrukturu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu