Pojavio se novi izazivač – domaći MyPOS novac odmah prosljeđuje na račun trgovca

Autor: Bernard Ivezić , 02. svibanj 2015. u 13:15
Razvila se cijela scena hrvatskih POS uređaja/FOTOLIA

Novi poslovni poduhvat Igora Grčmana konkurent je domaćoj POS usluzi AgentCash, koja je predstavljena još prošle godine.

Liberalizacija tržišta POS uređaja, koji je omogućio ulazak Hrvatske u EU, potaknula je rat cijenama i brzinom isplate naplaćenog novca trgovcima.

Nakon što je krajem prošle godine Saša Šarunić, suosnivač startupa Shout'Em i Pet minuta pokrenuo novu POS uslugu AgentCASH, ovih dana na hrvatskom tržištu pojavio se izazivač myPOS. Igor Grčman, direktor myPOS-a kaže da priliku vide u nižim naknadama kao i tome da novac trgovcima isplaćuju odmah po naplati na njihovom POS uređaju."Mi naplaćujemo isključivo naknadu od 1,5 posto do 2,5 posto po transakciji i sredstva koja je platio kupac odmah prosljeđujemo na račun trgovca", kaže Grčman. Pojašnjava da se kod konkurencije rokovi plaćanja kreću od nekoliko do 30 dana. Za iznose naknada, dodaje, i do nekoliko su puta niže od konkurencije. Grčmanu je myPOS već drugi veliki poslovni poduhvat.

Onaj prvi ostvario je s Webtehom, kojeg je 2013. Deloitte proglasio šestom najbržerastućom tehnološkom tvrtkom u srednjoj Europi i prvom u Hrvatskoj. Nakon toga Grčman je tvrtku reorganizirao, te regionalni dio poslovanja, koji se temeljio na IP POS-ovima, prodao tvrtki Lupon Ventures iz Sarajeva. "Webteh u Velikoj Britaniji, koji radi poslovni razvoj, kao Webteh u SAD-u, koji razvija softver i radi za američko tržište ostao je u mom i vlasništvu mog poslovnog partnera Damira Rose", kaže Grčman. Navodi da na POS tržištu u Hrvatskoj ima mnogo prostora za inovacije. Tumači kako postoji veliki broj mikro i malih poduzetnika koji bankama nisu isplativi, a koji bi mogli podići svoje prihode kad bi primali kreditne kartice.

"Samo je privatnih iznajmljivača u Hrvatskoj oko 50 tisuća, a aktivnih i neblokiranih poslovnih subjekata je sto tisuća. Pri tome niti ne računamo sva ona zanimanja gdje vam trenutno ne nude mogućnost plaćanja karticama poput vodoinstalatera, servisera bojlera, trgovačkih putnika, prodavača na štandovima ili pak OPG-ova", kaže Grčman. Dodaje da su u sličnoj situaciji i pekarnice, mesnice, ribarnice i svi ostali mali poduzetnici koji kod banaka teško postižu uvjetovani godišnji promet po POS-u ili su im naknade previsoke.

"Dok trgovcima banke ne dozvoljavaju da POS uređaje iznose iz države, s našim mogu slobodno naplaćivati u Hrvatskoj, zatim aktivirati plaćanje u eurima, otići na sajam u Beč i tamo prodavati Austrijancima u eurima preko istog uređaja", izdvaja Grčman još jednu prednost svog uređaja. Navodi da njihova usluga, iako je ostvarena kroz suradnju s financijskom institucijom iPay International iz Luxemburga, računovodstveno funkcionira u cijelosti u domaćem platnom prometu.

Grčman pojašnjava da trgovcima pri aktivaciji myPOS usluge daju Mastercard business karticu koja je poslovna kartica tekućeg računa trgovca u Hrvatskoj. "Ukoliko s tom karticom podižete novac na bankomatu naknada je 12 kuna fiksno. Nema rezidentnih i nerezidentnih plaćanja. Račun broj dva u Hrvatskoj, sve isto kao da vam je račun, primjerice, u Zagrebačkoj ili Privrednoj banci. Nema niti tečajnih razlika, jer je sve u kunama.  To nam je omogućila EU i liberalizacija financijskih usluga", zaključuje Igor Grčman.

Komentirajte prvi

New Report

Close