Ključan aspekt našeg međunarodnog poslovanja sklapanje je partnerstva s lokalnim kompanijama koje posjeduju dubinsko razumijevanje malog poduzetništva na svom teritoriju i takvo znanje iznimno cijenimo, poput znanja koje ima naš partner Gospodarska komora Dubaija u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, s kojom promoviramo e-poslovanje tvrtkama na Bliskom Istoku, izjavila je Poslovnom dnevniku Molly Morgan, glasnogovornica Alibabe za Europu, Bliski istok i Afriku.
Morgan je odbila komentirati informacije koje su se pojavile u medijima u Srbiji da najveći kineski i svjetski trgovački portal planira u toj zemlji otvoriti regionalni centar. “Ne komentiramo glasine i špekulacije”, kratko je poručila Morgan.
Kako su prenijeli mediji u Srbiji, ekonomski savjetnik kineskog veleposlanstva u Beogradu na sastanku s predstavnicima Privredne komore Beograda i Privredne komore Srbije izjavio je kako Kina u tom gradu ili njegovoj okolici želi otvoriti regionalni centar za elektroničko poslovanje. U tom bi centru bili uzorci robe koji bi se u manjoj količini mogli odmah preuzeti. Ondje bi se radili kupoprodajni ugovori, a plaćanje bi se obavljalo preko trećeg pravnog lica koje bi jamčilo isplatu i zadovoljstvo tvrtki kupaca i tvrtki dobavljača.
Kineze u tom poslu najviše brinu rizici e-poslovanja u Srbiji. Navodi se potreba podizanja svijesti poduzetnika u Srbiji o važnosti provjere boniteta poslovnih partnera, efikasnim i sigurnim sredstvima elektroničkog plaćanja, najčešćim oblicima internetskih prijevara, provjeri kvalitete proizvoda i modelima rješavanja sporova. Iz Alibabe nisu željeli komentirati postoji li interes za širenjem operacija u Hrvatsku. Nisu komentirali ni imaju li i koliko poslovnih partnera u Hrvatskoj. U HGK kažu da zasad nisu imali izravnih kontakata s Alibabom, kakve je napravila Privredna komora Srbije, ali ističu da se u Hrvatskoj vrlo aktivno radi na poboljšanju e-poslovanja.
U regiji, prema podacima koje izbacuje pretraživanjem svoje baze podataka Alibaba, kompanija najviše prodaje proizvode koji su vezani izravno uz Grčku, slijede oni vezani uz Bugarsku, Rumunjsku, Mađarsku i Sloveniju. Hrvatska je na šestom mjestu, a Srbija odmah iza nje na sedmom mjestu. Robna razmjena Hrvatske i Kine u prošloj godini iznosila je 1,5 milijardi dolara i jednaka je robnoj razmjeni što su je ostvarile Srbija i Kina.
O tome za kakva je regionalna partnerstva zainteresiran Alibaba pokazuje prošli tjedan zaključena suradnja s Gospodarskom komorom Dubaija. Kineska tvrtka dogovorila je pokretanje regionalnog portala koji želi dominirati tamošnjim tržištem vrijednim 2,5 milijardi dolara, a koje očekuje rast na deset milijardi dolara do 2018. godine. Naime, Alibaba se želi snažno pozicionirati na Bliskom istoku očekujući značajan rast regionalnog e-poslovanja zbog World Expo 2020. godine u Dubaiju i FIFA World Cup 2022. godine u Kataru.
Unutar EU, ipak, Alibaba ima nešto drugačiju strategiju. Središnji ured kompanije za cijelu EU nalazi se u Londonu. Kineska je tvrtka unatrag nekoliko godina snažno poticala, primjerice, tvrtke iz Velike Britanije, ali i ostatka EU da preko nje prodaju svoju robu po svijetu, ali i da preko nje traže poslovne partnere u Kini. Prije mjesec i pol dana Alibabin logistički partner ZTO Express dogovorio je logistiku za EU tržište s francuskom poštom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ignoriranjem-kineskog-premijera-u-Beogradu-Milanovic-radi-jos-jedna-gaf
Beograd će 16. prosinca biti domaćin sastanka šefova vlada Kine i 16 zemalja Srednje i Istočne Europe.
Premda je to izvrsna prilika za privlačenje kineskih ulagača u Hrvatsku, premijer Milanović odlučio je bojkotirati summit zbog aktualne situacije s Vojislavom Šešeljem.
Iako je premijerova odluka naišla na podršku većine političkih stranaka u Hrvatskoj, pitanje je koliko je ona pametna i kakvu poruku time šaljemo ekonomskom gigantu i potencijalnom investitoru Kini.
Kristijan Kotarski s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu smatra kako je to još jedan u nizu vanjsko-političkih promašaja aktualne Vlade
http://www.tportal.hr/biznis/politika-i-ekonomija/360873/Ignoriranjem-kineskog-premijera-u-Beogradu-Milanovic-radi-jos-jedna-gaf.html [tportal.hr]
Uključite se u raspravu