AI mijenja tržište podatkovnih centara i Hrvatskoj otvara prilike

Autor: Josipa Ban , 11. ožujak 2024. u 07:17
Član Uprave Vertiva Igor Grdić/Ž. Lukunić/PIXSELL

Centri ključni za funkcioniranje interneta sele na periferiju Europe.

Hrvatska bi mogla biti jako dobro pozicionirana na europskoj karti podatkovnih centara, kaže Igor Grdić, regionalni direktor za Srednjoistočnu Europu i član Uprave Vertiva Croatia. U Europi dolazi do preslagivanja.

Podatkovni centri smješteni uglavnom oko velikih gradova (tzv. FLAP – Frankfurt, London, Amsterdam i Paris) zbog sve veće potrošnje sele na druge lokacije kako bi oslobodili domaće kapacitete.

Prednosti Hrvatske
U tom preslagivanju poziciju su već zauzele Poljska i Izrael, a ulagačima sve zanimljivija postaje i Atena. No, mogla bi i Hrvatska. Boljem pozicioniranju zemlje trebala bi pomoći Udruga podatkovnih centara Hrvatske čije skoro osnivanje najavljuje član Uprave Vertiva.

“Glavni razlog osnivanja je zagovaranje značenja i potreba industrije”, ističe Grdić. Dodaje da mu je misija staviti RH na europsku mapu podatkovnih centara, a Udruga će u tome imati ulogu.

“Hrvatska ima sve ključne preduvjete u odluci investitora da odaberu lokaciju”, rekao je Grdić na druženju s novinarima na kojem je predstavio trendove u razvoju industrije. “Investitori gledaju brojne parametre, no najvažniji su politička stabilnost te dostupnost električne energije”, ističe član Uprave kompanije koja se bavi dizajnom, razvojem i proizvodnjom opreme za podatkovne centre, sa sjedištem u SAD-u dok Hrvatskoj posluje od 2017.

Kapaciteti i cijena električne energije postaju sve važniji zbog izazova koje pred podatkovne centre stavlja umjetna inteligencija jer potrebu za električnom energijom podiže čak pet puta. Centri, u kojima se skladište podaci i bez kojih ne bi bilo interneta, za uspješno poslovanje moraju podići učinkovitost i popunjenost te smanjiti potrošnju energije, objašnjava.

Da Hrvatska ulagačima postaje sve zanimljivija govori i investicija američkog Digital Realtyja koji u Jankomiru gradi podatkovni centar, čiji će kapacitet u prvoj fazi biti 6 megavata.

Nedavno je u Varaždinu tvrtka Cratis otvorila najveći podatkovni centar od četiri megavata. Direktor Digital Realtyja za Hrvatsku Goran Đoreski bit će osnivač Udruge, uz Grdića i Filipa Olujića iz Databoxa. Koji su kapaciteti svih domaćih centara trenutačno nije poznato.

Val zapošljavanja
Koliko su potrebe za podatkovnim centrima porasle, posebno nakon pandemije i intenzivne digitalizacije, najbolje dočarava rast cijene dionice Vertiva od gotovo 50% (na 152 dolara) na burzi u New Yorku u posljednjih godinu dana.

Poslovne rezultate hrvatske podružnice, specijalizirane za proizvodnju modularnih podatkovnih centra namijenjenih EMEA tržištu (Europa, Bliski istok, Afrika), Grdić nije htio otkriti. Kratko je poručio da su imali rast poslovanja. U 2022. Vertiv je ostvario 10-ak milijuna eura neto dobiti, pokazuju podaci u sudskom registru.

Broj zaposlenih porastao je na više od 550 radnika s njih 280 u 2020. Grdić napominje da trenutačno traže “100 do 200 novih ljudi”, i to na pozicijama montera, električara, testera… Iznos plaće nije naveo, no mjesečni prosjek u Vertivu u Rugvici, prema podacima Poslovne Hrvatske, sad je gotovo 1800 eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close